Sağlıklı Beslenme Çocuk Yaşlarda Öğretilmeli 1

Sağlıklı beslenme alışkanlığı bir kişiye çocukken öğretilmelidir. Günümüzde okul çağındaki her 10 çocuktan 1’inin obez olduğunu belirten uzmanlar, sağlıklı ve doğru beslenme alışkanlıkların çocukken öğretilmesi ve alışkanlık haline getirilmesi gerektiğini söylüyorlar. Bu konuda çocuklara yardım edecek olan kişiler anne ve babalar oluyor.

Beslenme tarzı çocukken öğretilir ve gelişir. Çocuk alışık olduğu beslenme tarzı ile büyümeye devam eder. Eğer çocuğunuza her şeyden yemesini ve her istediğini de yemesine izin veriyorsanız burada suç çocukta değil ailededir. Çocuğun iyi bir beslenme alışkanlığı oluşturması ve bunu sürdürmesindeki en büyük etken ailedir. Çünkü çocuklar yetişkinlik çağına geldiklerinde de aynı beslenme tarzına devam edeceklerdir.

Aileler de beslenme alışkanlıklarında kötü besinlere daha sık yer veriyor ve tüketiyorsa bu alışkanlığı değiştirmeleri çok daha iyi olacaktır. Çünkü çocuklar öncelikle en yakınındaki kişileri örnek alır ve o kişilerin beslenme tarzına uymaya çalışır. Çocukların normal vücut ağırlığına gelebilmesi için ilk olarak evin içerisinde yer alan beslenme hem düzenli hem de sağlıklı olmalıdır. Öğünler saatinde tüketilmeli ve hızlı yemek yemekten kaçınılmalıdır. Yavaşça sindirerek yemeye özen gösterilmeli.

Sağlıklı Beslenme Nasıl Olur ? 

Çocuklarında bol su tüketmesi gerektiğini unutmamak gerek. Su hayatımızda yer alan en önemli içeceklerden biridir. Hepimizin günde yaklaşık 6-7 bardak su tüketmesi gereklidir. Vücuda oldukça faydalıdır. Tuz ve şeker miktarı yüksek besinlerden katkı maddesi içeren abur cubur ve hazır paketlenmiş gıdalardan uzak durmaya çalışın. Fruktoz şurubu içeren ürünleri tüketmemeye özen gösterin. Meyve ve sebze alırken taze olmalarına özen gösterin. Kuru meyvelerde de şeker bulunmaktadır bu yüzden satın alırken inceleyerek alın. Çocuğunuz ve siz çikolata yemek istiyorsanız kakao oranı düşük olan bitter çikolata alabilirsiniz. Çünkü bitter çikolata da kakao oranı daha düşük olduğu için şeker oranı da düşük demektir. Sebzeyi sevmesini sağlayarak hazır meyve suları yerine evde taze sıktığınız meyve sularını tüketmesine özen gösterin.

Sağlıklı beslenme

Katkı maddesi artması tat ile birlikte besin tüketiminin artması demek oluyor. Daha fazla enerji almak için bazı çocuklar sağlık beslenmeden ziyade hızlı tüketebildikleri sağlıksız gıdaları tercih edebiliyor. Dışarıda yedikleri benzer ürünleri evde siz de yapabilirsiniz. Hem daha sağlıklı olacaktır çünkü tam olarak ne katıldığını biliyorsunuzdur. Eğer çocuğunuzu ikna etmekte zorluk yaşıyorsanız çocuğunuza sebepleri ile beraber açıklamaya çalışın. Bir zaman sonra sizi anlayışla karşılayacak ve zayıfladıkça motivasyonu da artacaktır.

Market alışverişi anne ve babaların elindedir. Dolayısıyla eve almış olduğunuz gıdaları siz belirlersiniz. Çocukların sağlıklı beslenmesi için şeker içeriği düşük gıdalardan almaya çalışın. Hazır ve paketlenmiş gıdalar yerine evde kendi bildiğiniz besinleri çocuklarınız ve kendiniz için yaparak tüketirseniz çok daha sağlıklı olur. Bir kek, börek gibi besinleri kendiniz evde yaparak şeker oranını da belirleyebilir ve böylece yüksek şeker içeren hazır gıdalardan çocuğunuzu uzak tutabilirsiniz. Hatta eğlenceli olması açısından köstebek pasta gibi süslü ve çekici besinler yapabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir