Sağlıklı Hamilelik İçin 10 Kural 3

Hamilelik bir çok kadının yaşamak istediği dünyadaki en güzel duygulardan biridir. Sağlıklı hamilelik için yapabileceğiniz basit 10 kural vardır. Bu kuralları takip ederek hem kendiniz hemde bebeğiniz için sağlıklı bir hamilelik geçirmeniz açısından şans tanımış olursunuz.

1.Doktorunuz ile sürekli iletişim halinde olmak

Hamilelik testiniz pozitif olduğu andan itibaren doktorunuz ile doğum anına kadar hatta sonrasında bile sürekli iletişim halinde olmanız gerekiyor. Ufacık bir durumda bile doktorunuza danışmalısınız. Hamilelikte yapılması gereken testlerin ve ultrasonların baştan planlanması gerekmektedir.

2.Sağlıklı beslenin

Sağlıklı beslenmek her zaman için hayatınızda olması gereken kurallardan biridir. Fakat özellikle hamilelik döneminde hem kendiniz hem de bebeğiniz için sağlıklı beslenmeniz şart. Bol su tüketmelisiniz. Akşam yemeklerinde ağırlıklı olarak balık, et ve yanında yeşillik gibi gıdalara yer vermeli. Sabah kahvaltılarda mutlaka yumurta, süt, fındık tüketmelisiniz. Ayrıca bakliyat ve balık tüketmeyi ihmal etmeyin. Balık omega 3 açısından en zengin besindir.

3.Düzenli egzersiz yapın 

Hareket halinde olmak yaşamamızı daha sağlıklı kılar. Hamilelik döneminde kendinizi yormadan düzenli olarak egzersiz yapmanızında size oldukça faydası vardır. Hem hamilelik boyunca moralinizi arttırarak hamilelik depresyonu ile baş etmenizi de sağlar.

 

4.Taban egzersizleri yapın 

Pelvik kasları pelvik organlar için bir hamak oluşturur. Hem idrar kesesinin hem de vajina ve rektumun aşağıya sarkmasını engeller. Bu organların ileride sarkmasını engellemek için günde en az 3 kez pelvisi sıkıp bırakma egzersizleri yapmalısınız.

5.Gıda hijyenine dikkat edin 

Sağlıklı Hamilelik sağlıklı beslenme ile olur. Özellikle sebzelerinizi iyi yıkadığınızdan emin olmalısınız. Tüketeceğiniz etin iyi pişmiş olmasına özen gösterin.

6.Ek destek alın

Doktorunuzda sizi bu konuda bilgilendirecektir fakat hamilelik döneminde hiçbir vitamin desteği sağlıklı beslenmenin yerini tutamaz. Eğer sağlıklı beslendiğinize dair endişeniz varsa diliyorsa vitamin desteğini doktorunuz önerebilir.

Sağlıklı Hamilelik İçin 10 Kural 4

7.Sigaradan uzak durun

Sağlıklı Hamilelik için sigara içmemeli hatta içilen ortamda dahi bulunmamaya özen göstermelisiniz.

8.Alkolden uzak durun

Hamilelik döneminde alkolden uzak durmaya çalışın. Alkol tüketimi uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Hamilelikte alkol tüketen annelerin bebeklerinde öğrenme güçlüğü olduğu gözlemlenmiştir.

9.Dinlenin

Hamilelik döneminde kendinize zaman ayırmak, yormamak çok önemlidir. Çok ayakta kalmamaya özen gösterin. Yorulduğunuzu hissettiğiniz anda bir koltuğa uzanıp dinlenin. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında hamilelik hormonundan dolayı kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Gün içerisinde  küçük şekerlemeler yapabilirsiniz. Tüm bu konularda detaylı bilgileri doktorunuzda sizlere söyleyecektir.

10.Aşırı kafein tüketmeyin 

Kahve birçok kadının gün içerisinde sevdiği içeceklerden biridir. Fakat hamilelik döneminde her gün içmemeye özen gösterin. Doktorunuza da bu konu için danışabilirsiniz. Onun önerdiği kadar tüketebilirsiniz. Ayrıca enerji içeceklerini de kesinlikle tüketmeyin. Bu tarz içecekler ilk 3 ay düşük riski oluşturabildiği için oldukça zararlıdır.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir