Sütün Faydaları, 5 Adımda Sütü Sevdirmek 5

Anne sütünün faydaları saymakla bitmez. Doktorlar en az bir yaşına kadar anne sütü ile beslenen bebeklerin daha sağlıklı olduklarını söylüyorlar. Çocukların süt içmesi özellikle gelişmesinin ve büyümesinin hızlı olduğu dönemlerden biri olan okul çağında oldukça önemlidir. Çocuğunuza okul döneminde mutlaka süt içmesinin öneminden bahsetmelisiniz. Yazımızda Sütün Faydaları ve 5 adımda çocuğunuza sütü nasıl sevdirebileceğinizden bahsedeceğiz.

Sütü sevmeyen çocukları kemik gelişimi ve daha bir çok sebepten dolayı sütü sevdirmek ve tüketmek gerekmektedir. Çocukların günlük almaları gereken kalsiyum miktarı yaşa göre değişiklik göstermektedir. 1 ve 3 yaş aralığındaki çocukların günlük almaları gereken kalsiyum miktarı 500 mgdır. Ergenlik döneminde ise 800 ila 1000 mg’a kadar ihtiyaçları vardır. 1 ila 3 yaş arasındaki çocukların günlük olarak 2 bardak süt tüketmeleri gerekmektedir. Okul çağındaki yani 9 yaş ve üzeri (ergenlik dönemine kadar) çocukların günlük ihtiyacı olan süt 3 bardaktır.

Sütün Faydaları, 5 Adımda Sütü Sevdirmek 6

Kalsiyum, vitamin ve mineral kaynağı olan Sütün Faydaları saymakla bitmez. İnek, keçi, deve, koyun gibi hayvanların sütü beslenmede kullanılmaktadır. Genellikle süt ve süt ürünleri (peynir, yoğurt..) protein, kalsiyum, B vitamini, A vitamini, fosfor, E,D,K vitaminleri içermektedir. Sütün Faydaları arasında bir de magnezyum, çinki potasyum gibi mineraller açısından da zengin olması yer almaktadır.

Çocuklara Sütü Nasıl Sevdirebilirsiniz ?

Bazı çocuklar anne sütünü daha çok sever. Anne sütünden kesildikten sonra inek sütü gibi hazır sütleri içmek istemezler. Fakat çocuklarınıza sütü sevdirebilirsiniz. Çocuğunuzun sütü sevmemesinin nedenlerinden biri laktoz intoleransı olabilir. Bu da çocuğunuzda karın ağrısına neden olabilir. Bu gibi durumda laktozsuz süt tercih edin. İşte 5 Adımda Sütü Sevdirmek..

Sütün Faydaları, 5 Adımda Sütü Sevdirmek 7

  1. Çocuğunuz sütü sevmiyorsa ona sütü sevdirmek için azar azar verebilirsiniz. Kocaman bir su bardağı süt yerine bir çay bardağı ile süt içmesini sağlayabilirsiniz. Hatta bardağı özel ve sevdiği bir bardak olursa işiniz daha kolay olabilir. Sevdiği ayıcıklı, balıklı, kahramanlı ve ya prensesli bardaklardan alabilirsiniz. Az miktarda olursa belki içmek isteyebilir. Daha sonra miktarı yavaş yavaş arttırabilirsiniz.
  2. Kızarak ve ya baskı yaparak çocuğunuza süt içirmeye çalışmayın. Çocuğunuza seçme hakkı da tanımalısınız. Ona “bugün süt içmek ister misin?” demek yerine “tarçınlı sütballı süt mü istersin?” diye sorun. Süt içmesi gerektiğini bilmeli. Hem böylece ona bir şekilde tercih etme hakkı vermiş olursunuz.
  3. Akşam yemeği ve ya öğlen yemeğinizde gazlı, sağlıksız içecekler tüketmek yerine arada bir kefir, ayran gibi içecekler tüketmeye çalışın. Çocuğunuz sizden görerek aynısını içmek isteyebilir. Hatta bazen çocuğunuz ile birlikte sizde süt için. Çocuklar büyüklerin yaptıklarını yapmayı severler.
  4. Bazı yiyeceklerinizi süt ile zenginleştirebilirsiniz. Makarna ve ya patates püresine süt ekleyebilirsiniz. Sütlaç ve ya sütlü tatlılar hazırlayabilir ve tüketebilirsiniz.
  5. Çocuğunuz hiç bir şekilde ne denerseniz sütü sevmemiş ise; ebeveyn olarak sütün yerine geçen gıdaları araştırıp o gıdaları tüketmesini sağlayabilirsiniz.
Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir