Teknoloji Bağımlısı Çocuklar 3

Günümüzde anne ve babalar bir çok konuda tercihi çocuklarına bırakıyorlar. Özellikle çocukların eğlenceli vakit geçirmek için seçtiği oyuncaklar teknolojik eşyalardan yana oluyor. Çocukların bir şeye bağımlı olması konusunda anne ve babaların tutumları çok önemlidir. Teknoloji Bağımlısı olan çocukların teknolojinin yararları ve zararları konusunda uyarmak önemli.

Anne ve babalar her davranışı ile her zaman çocuklarına örnek olmalıdırlar. Teknoloji bağımlısı çocuklarda ebeveynlerin he ikisi de konuya önem vermeli ve bunun için bilinçli olmaları gerekiyor. Anne ve babalar çocuklarının kullanacakları telefon, tablet, bilgisayar gibi teknolojik aletlere bir sınırlama koymadan önce aslında kendilerine de bakmalıdırlar. Çünkü eğer çocuğunuz sizin bu aletlerle çok fazla haşır neşir olduğunuzu görürse siz kullanıyorsanız kendiside kullanmak isteyecektir. Bu yüzden davranışlarınız ile örnek olmanız çok önemlidir.

Teknoloji bağımlılığında üç farklı ebeveyn tutumu vardır. Bunlar; bağımlılığa karşı duyarsız anne ve babalar, bağımlılık konusunda kaygı taşıyan anne ve babalar, bağımlılık hakkında bilinçli anne ve babalar.

Bağımlılığa karşı duyarsız anne ve babalar; çocuğun teknolojiye yakın olması ile taşıdığı riskler hakkında hiçbir bilgisi yoktur.

Bağımlılık konusunda kaygı taşıyan anne ve babalar; sorunun farkındalar ve aşırı korumacı olduklarından dolayı çocukları ile tartışma yaşayabilirler. Bu aileler ya koruyucu ya da otoriterdir.

Bağımlılık hakkında bilinçli anne ve babalar; bağımlı olmasından kaynaklı olan risklerin farkındalar ve bu konuda çözüm bulmaya çalışırlar. Teknoloji bağımlılığı konusunda doğru önemler alan örnek anne ve babalardır.

Çocuklara her zaman istediklerini almamakta doğru bir karar olacaktır. Bir tableti varsa bir telefona ihtiyacı olmayabilir. Küçük yaştaki bir çocuğun birden fazla teknolojik alete ihtiyacı olmaz. O yüzden bunu çocuğunuza ihtiyacın olmadığını biriyle oynayabileceklerini anlatmakta fayda vardır.

Anne babalar çocukları için iyi şeyler isterken ne kadar emek verdiklerine bakmalılar. Bazı aileler yetersiz kaldıkları her noktada öfke patlamaları gerçekleşiyor. Bir kısmı ise sessiz bir şekide koruma tutumu sergiliyor. Çocuklarınız için duyarlı olmanız yeterli değildir. Onlar için ne kadar çözüm konusunda ne kadar çaba harcadığınız önemli bir konudur.

Teknoloji Bağımlısı Çocuklar 4

Teknoloji Hakkında Kurallar ve Tavsiyeler

 • 3 yaşın altındaki çocuklara teknolojik alet vermemek
 • Okul öncesinde ilgisini dağıtacak cihazlardan uzak durulmalı, başka oyunlar bulunmalı
 • Televizyondan ve ya tabletten videolar izlemesi günde 2-3 kez olarak en fazla 30 dakika olmalı
 • Teknolojik aleti elinden aldığınızda ağlıyorsa hiç bir şey yapmayın, ağlasın. Sizi yönetmesine izin vermeyin.
 • Dizüstü yerine masa üstü bilgisayar kullanabilirsiniz.
 • Çocuğunuzun yaşıtları ile zaman geçirmesini sağlayın.
 • Spor aktivitelerine, eğlendiği faaliyet gruplarına katılmasını sağlayın.
 • Ortaokul sekizinci sınıftan önce çocuğunuza cep telefonu almayın.
 • Uyumadan önce tablet, telefon gibi aletleri odasının dışarısında bırakmasını öğretin
 • Her akşam aynı saatte kullandığı cihazları kapatın.
 • Çocuğunuza kitap okumayı öğretin ve teşvik edin. Sitemizde yer alan Çocuk Kitaplarına ve Eğitici Kartlara göz atabilirsiniz.
Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir