Teknolojinin Çocuğun Gelişimine Etkileri Nelerdir ? 1

Teknoloji ilerledikçe her şey değişiyor. Erken yaşta fark edilmeyen ve günlük yaşamda konuşma bozukluğuna neden olan detaylı gözden kaçırmak, bir çok yönüyle ailelerin ve çocukların yaşamını olumsuz yönde etkiliyor. Teknolojinin çocuğun gelişimine etkileri neler ? yazımızda sizler için bahsettik.

Çocuklarda 2 yaşından önce uzun süre boyunca televizyon ve telefon ekranlarına maruz kalmak konuşma bozukluğunun en büyük nedenlerinden biri olduğu kanıtlanmış. Çocuklar en geç 3 yaşına kadar konuşma gelişimini tamamlamalılar. Çocuklarda dil ve konuşma bozukluğu oluşturan nedenler şu şekildedir;

  • Çocuklara yemek yedirmek
  • Oyuncaklar ile oynaması yerine uzun süre telefon ekranlarına bakmasına izin vermek
  • Zeka gelişimini destekleyecek kitaplar okumamasını sağlamak

Teknolojinin çocuğun gelişimine etkileri genellikle kötü yönde. 2 yaşına kadar dijital ekranlara uzun süre maruz kalan çocuklar ciddi iletişim ve dil problemleri, sosyalleşememe ve öğrenme ve analiz etme yeteneklerinde sorunlar yaşıyorlar.

Teknolojinin Çocuğun Gelişimine Etkileri

Televizyon, tablet, telefon gibi teknolojik cihazların ekranlarındaki hızlı akış 2 yaşlarındaki çocukların algı ve analiz edebilme kapasitesinin çok üzerinde. Çocuklar ekrandaki gördüklerini algılamaya çalışırken çok fazla çaba harcarlar ve bu durumda geri kalan dünyaya algılarını ve duygularını kapatmasına neden olur.

Aileler çocuklarının sürekli telefon ekranlarına ve ya televizyona bakmalarından rahatsız olurlar. Fakat bazen çocuk sessiz kalsın diye çocuğun ilgisini çeken şeylerle yani telefon ve tabletle onu susturmaya çalışırlar. Hatta yemek yerken çocuğun yemeğini yemesi için de telefon ve ya tabletleri kullanırlar. Fakat bu durum ciddi bir sosyal sağlık problemine yol açıyor.

Çocukların ekrana baktığı sürede yaşadığı aşırı odaklanma hali, beyni fazlasıyla yoruyor ve beynin sağlıklı gelişimini kısıtlayabiliyor. Televizyon karşısında fazla zaman geçiren çocuklar uygun olmayan bir takım aşır uyaran almakla birlikte ebeveynleriden ve çevresindeki sağlıklı sosyal ortamlardan da uzak kalmış oluyor. Çocuk ebeveynleri ve çevresindeki kişiler ile iletişim halinde olmalı.

Teknolojinin Çocuğun Gelişimine Etkilerii

Teknolojinin Zararları Neler ?

Çocuğunuz 2 yaşına gelmiş ve hala konuşamıyorsa mutlaka bir uzman doktora başvurmalısınız. Konuşma problemleri iletişim sorunları da ilgilendirmektedir. İletişim sorunları; anlatım bozukluğu, dil anlatım bozukluğu, konuşma bozukluğu, fonasyon (ses çıkarma kabiliyeti bozuklukları ve kekemelik problemlerini kapsamaktadır.

Elbette teknolojinin yaralarıda var fakat günümüzde 2 yaş altı çocukların uzun süre telefon ve ya televizyon ekranlarına bakması doğru değil. Konuşma gecikmesi olan çocuklar için herhangi bir sağlık sorunu tespit edilmemişse özellikle televizyon, telefon, tablet ve bilgisayar gibi elektronik cihazlardan uzak durulması gerekir. Ayrıca ebeveynlerin çocukla birlikte onun oyununa katılarak oyun oynaması, mutlaka iletişimde olması ve öğretilmek istenen kelimelerin ve davranışların oyunla yumuşak bir şekilde sık tekrarlayarak sabırla üstünde durulması gerekiyor.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir