Tüp Bebek Tedavisi Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar 1

Tüp bebek tedavisi ile ilgili halk arasında bir çok doğru olan bilgiler dolanmakta. Peki neleri yanlış biliyoruz ? , Tüp bebek nedir ? ,Tüp bebek ile ilgili doğrular neler ? Yazımızda sizler için derledik.

Bu tedavi, doğal yöntem ile çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu güvenilir bir tedavi yöntemidir.

Yanlış : Ağrılı Tedavi Yöntemleri

Genellikle tüp bebek tedavilerinin çok zor ve ağır tedaviler olduğundan bahsederler. Halbuki uzman doktorlara başvurulduğu zaman görüşleri bunun kesinlikle yanlış bir bilgi olduğu yönünde.

Yanlış : Tedavi Sonrası Uzun Süre Yatmak

Tedavi sonrasında transfer yapıldıktan sonra yatıp dinlemek gebelik şansını arttırır gibi hiç bir bilimsel kanıt yoktur. Yerleşme işlemi transferden yaklaşık üç gün sonra gerçekleşmektedir. Tüp bebek yöntemi ile oluşan gebelikler normal yolla oluşan gebelikler kadar risklidir.

Tüp Bebek Tedavisi Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar 2

Yanlış : Sperm Hücresi Olmayan Erkeklerin Baba Olması İmkansızdır

Sperm hücresi bulunamayan erkeklerde teknolojik uygulamalar sayesinde sperm bulma ameliyatları gerçekleştirilmektedir. Bu sayede sperm hücresi bulunamayan erkekler de baba olabilir. Uygulamalar basit ve acısızdır. Tüp bebek yönteminde en sık uygulanan ve başarı sağlayan yöntemlerden biridir. Mikro tese denilen operasyon ile erkeğin yumurtalığında gelişen ama dışarı atılamayan döl hücreleri bulunup donduruluyor ve kadına yapılan tedavi ile çift bebek sahibi olabiliyor.

Yanlış : Tedavide Kullanılan İlaçlar Kanser Yapar

Tüp bebek yönteminde kullanılan ilaçların kanser yaptığı bilgisi yanlıştır. Yapılan araştırmaların hiçbirinde doğurganlık ilaçları ile yüksek yumurtalık riski ve ya IVF tedavisi ile yumurtalık kanseri riski arasında bir ilişki bulunamamıştır. Ulusal Sağlık Enstitülerinden ve diğer araştırmalardan çıkan bulgular hamilelik ve doğum öncesi süreçteki bazı bileşenlerin doğrudan yumurtalık kanserlerine karşı koruma sağlayabileceğini düşündürmekte.

Tüp Bebek Tedavisi Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar 3

Yanlış : İkiz ve ya Üçüz Gebelikler Olur

Bu tedavide çoğul gebelik riski vardır. Ancak embriyo transferlerinin sayısı ile çoğul gebelikler önlenebilir. Kaliteli ve tek embriyoların transferi ile tek ve sağlıklı gebelikler sağlanabiliyor. Çoğul gebelikler genellikle hem anne hem de bebek için tehlikeli olabiliyor.

Yanlış : Her Yaşta Tüp Bebek Yapılır

Her yaşta tüp bebek uygulamasının yapılacağı bilgisi yanlıştır. Kadının üreme kapasitesi yaşla birlikte değişir. 30 yaşına kadar en yüksek olan üreme şansı 30-35 yaşları arasında azalmaya başlar.

Ayrıca Prematüre bebekler ve 6 aylık bebek gelişimi konusunda bilgilenmek için linke tıklayabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir