Üşütme Bebeklerde Neden Olur ? 3

Bebeklerde üşütme nasıl geçer ? Yaşamının ilk birkaç haftası boyunca bebeğiniz vücut sıcaklığını tam bir etkinlikle düzenleyeceyecektir. Soğukta kaldığında, vücut sıcaklığı çok kısa sürede düşer ve tehlikeli biçimde üşüttüğü kuvvetli bir titremeyle ortaya çıkar. Özellikle erken doğan ve düşük doğum ağırlıklı bebekler böyle bir durum karşısında savunmasızdır.

BEBEĞİN ÜŞÜTMESİ NASIL ANLAŞILIR

İlk bulgular

 • Ağlama ve huzursuzluk
 • El ve ayakların soğuk olması da üşütme belirtilerindendir.

Ciddi üşütme belirtileri

 • Bebek üşüdükçe hareketlerinde azalma, yorgunluk ve halsizlik
 • Göğüs ve karın derisinin soğuk olması
 • Yüz, eller ve ayakların pembe renk alması

ÜŞÜTMEYE NE İYİ GELİR ?

 1. Bebeğinizi sıcak bir ortamda besleyerek ısıtın. Bebek üşüttükten sonra onu üst üste giydirip battaniyelere sarmanın pek yararı olmaz.
 2. Bebeğin ateşini ölçün. 35 dercenin altında ise durum tehlikeli demektir. Bu durumda hemen doktorunuza danışmalısınız.

BEBEĞİNİZİN ÜŞÜTMESİNİ NASIL ENGELLEYEBİLİRSİNİZ ?

Bebeğinizin uyuduğu odanın sıcaklığını 16-20 derece çevresinde tutun. Bebeği soyarken ya da yıkarken oda sıcaklığının biraz daha fazla olması gerekir. Sokağa çıkarırken iyice giydirin. Eğer hava soğuksa dışarıda çok kalmayın. Soğuk havalarda dışarıdayken bebek arabasında uyumasına izin vermeyin. Soğuk havalarda bebeği dışarı çıkarmadan önce sıkı sıkı giydirin. Eldiven ve kalın çoraplarını da giydirmeyi unutmayın. Bebeğinizi soğuk havaya karşı korumanız gerekmekte.

DOKTORU ARAMANIZ GEREKEN DURUMLAR

 • Ciddi üşütme belirtileri varsa,
 • Vücut ısısı 35 derecenin altına düşmüşse hemen doktorunuzu arayın. Doktorunuz üşütme ilaçları ve ya kendisi uygun göreceği tedaviyi uygulayacaktır.

AŞIRI SICAKTA KALMA

BEBEKLER NEDEN TEHLİKEDEDİR ?

Bebekler sıcak tutulmalıdır, ne var ki aşırı sıcak da onlar için özellikle ateşli ya da rahatsızsa soğuk ölçüsünde tehlikelidir. Beklenmeyen bebek ölümlerinin nedenlerinden birinin de aşırı sıcak olduğu sanılıyor. Çocuklarda ateş çıkarsa almanız gereken önlemler ve yapabileceklerinizi daha önce yazdığımız yazımıza inceleyerek bulabilirsiniz.

AŞIRI SICAKTA KALMANIN BELİRTİLERİ

 • Halsizlik ve bitkinlik
 • Cildinin sıcak ve terli oluşu
 • Vücut ısısının yükselmesi de belirtilerden bir diğeridir.

ATEŞE NE İYİ GELİR ?

 1. Bebeği daha serin bir yere götürüp giysilerinin bir katını çıkarın.
 2. Bebeğinizin ateşini ölçün ve eğer ateşi yüksekse vücudunu nemli bir bez ve ya süngerle silerek ateşi düşürmeye çalışın.

DOKTORU ARAYIN

Bebeğinizin ateşi 38 derecenin üstüne çıkarsa hemen doktorunuz arayın ve danışın.

Üşütme Bebeklerde Neden Olur ? 4

İLTİHAPLI GÖZ

NEDİR ? 

Doğumda bebeğin gözüne bulaşan kan ya da vücut sıvıları, sıkça görülen hafif bir göz iltihabına yol açabilir. Bebekte doğumdan iki gün sonra aşağıdaki belirtileri görüyorsanız nedeni göz kapağı iltihabı (konjunktivit) olabilir.

İLTİHAPLI GÖZ BELİRTİLERİ

 • Uykudan, kirpikleri birbirine yapışmış olarak uyanır.
 • Göz pınarlarında sarımsı beyaz irin vardır.

NE YAPABİLİRSİNİZ ?

Bebeğinizin gözünü kaynatılıp ılıtılmış suya batırdığınızda pamukla günde iki kez temizleyin. Gözünü göz pınarlarından dışarı doğru silin. Her göz için ayrı ve temiz bir pamuk parçası kullanın.

DOKTORU ARAMANIZ GEREKEN DURUMLAR

Bebeğinizin gözünde sarı renkli bir akıntı varsa hemen doktorunu çağırın. Aşağıdaki durumlarda zaman geçirmeden doktorunuza danışmalısınız. Bebeğiniz doğumdan iki gün sonra yukarıda sıralanan belirtileri gösterirse. Belirtiler üç gün sonra ortadan kalkmazsa mutlaka doktoru aramalısınız.

DOKTOR NE YAPAR ?

Doktor bebeğinizde konjunktivit olduğu kanısına varırsa, büyük olasılıkla antibiyotik göz damlası verecektir. Göz damlasını damlatmak için bebeği, kolları içerde kalacak şekilde battaniyeyle sarmalayın. İki parmağınız ile yavaşça tutup gözünü açarak damlalığı boşaltın. Gerekirse bir başkası da bebeğin başını kıpırdatmadan tutabilir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir