Uyku Eğitimi, Bebeğin Kendi Kendine Uyuması Yöntemi 5

Anneler bebeklerinin iyi uyku almasını isterler. Uyumak istemeyen bebekler hem anne, babayı hem de aynı zamanda kendisini yıpratır. Bebeğe Uyku Eğitimi nasıl verilir ? Merak ettiklerinizin tümünü yazımızda sizler için derledik.

Uyumayan bebek hemen hemen tüm anne ve babaların bir dönem yaşadıkları bir sorundur. Bebekleri uyumayan ebeveynler çocuklarının ya uykuyu sevmediklerini ya da az uykunun aslında bebeklerine yettiğini düşünürler. Bebeklerin fizyolojik ve ya psikolojik bir sağlık sorunu yoksa gayet iyi uyurlar. Tıpkı bizim gibi bebekler ve çocuklarda uyku sırasında uykuları bölünüp uyanabilirler. Bebeğinizin huzurlu ve deliksiz bir uyku uyumasını istiyorsanız uyku eğitimini denemelisiniz.

Bu yöntem asla bebeği ağlatmak demek değildir.

Çocukların çoğunda iyi uyuyabilme potansiyeli bulunmaktadır. Küçük müdahaleler ile uyku sorunlarını çözmek mümkün. Bazı bebekler doğdukları ilk günden itibaren iyi uyurlar. Hatta bazı annelerin ” benim bebeğim çok güzel uyuyor maşallah ” dediğini duyarsınız. Bazı anneler ise “bebeğim hiç uyumuyor, ve ya sürekli uykusundan uyanıyor” derler. Aslında bebekler büyüdükçe hem iyi uyur hem zor uyanırlar. Çocuğunuzun uyuduğu ortamın ışıksız, karanlık ve sessiz bir ortam olmasına da ayrıca dikkat etmenizde fayda vardır.

Uyku Eğitimi, Bebeğin Kendi Kendine Uyuması Yöntemi 6

Uykuya Geçiş Problemi

Bazı çocuklarda uyuma düzenleri bozulduğu taktirde uykuya geçiş yapamama sorunu olabilir. Farklı bir yerde uyumak, eve yabancı bir misafir gelmesi ve ya hastalık gibi sorunlardan dolayı bazı çocukların bu tür durumlara daha hassas oldukları için, uyuma düzenlerinin bozulmasına karşı tepki verirler.

Bazı bebekler ise hassas yapılı olduklarından dolayı evdeki en ufak bir seste bile uykuları bölünebilir. Bebeklerde uyku eğitimi bebeğinize kendi kendine uyumayı hedeflemektedir. Bebek uyutma yöntemleri arasında en iyilerden biridir. Fakat bebeğinizi kendi yatağında bırakıp kendi kendine uyumasını hedeflerken onu ağlatmak doğru bir durum değildir. 6 aylık bebek genellikle 11 saat kesintisiz gece uykusu uyuyabilir.

Uyku Eğitimi, Bebeğin Kendi Kendine Uyuması Yöntemi 7

Bebeğinizin karakter yapısına ve yaşına göre en iyi uyku eğitimi metodunu benimsemeli ve bunu uygulamalısınız. Bu durum elbette başlarda kolay olmayacaktır. Fakat zaman içerisinde hem siz hem de bebeğiniz buna alışacak ve uyum gösterecektir. Bu yöntem her yaştaki bebekler için geçerlidir. Uyku eğitimi bazı bebeklerin kötü uyku alışkanlıklarını bıraktırmaktır. Nedir bu kötü uyku alışkanlıkları ?

  • Sallanarak uyumak
  • Kucakta uyumak
  • Emerek uyumak
  • Ayakta sallanarak uyumak
  • Ten teması ile uyumak

Anne ve babalar bu eğitimde mutlaka sabırlı olmalıdır. Sonuç olarak belirtmek gerekirse; uyku eğitimi zorunlu değildir. Eğer bebeğiniz sizin kucağınızda ten teması ile uyuması seviyorsa, bebeğiniz ile birlikte aynı yatakta uyumaktan mutluysanız hem bebeğiniz hem sizin için her şey yolunda demektir. Eğer biyolojik bir sorunu olmamasına rağmen hemen hemen her gece boyunca huzursuz ve mutsuz bir şekilde uyanan bir bebeğiniz varsa uyku eğitimi onun için gerekli ve denemeye değer demektir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir