Uyku Problemi Nedir ? Çocuklarda Uykuya Kolay Geçiş Tavsiyeleri 5

Uyku çocuğunuz için beslenmesi kadar önemli bir durumdur. Her gün yeterli uykuyu alması gerekir. Fakat Uyku Problemi bir çok çocuğun yaşadığı durumlardan biridir. Çocuğunuzun neden uyku problemi yaşadığını ve bu bozuklukların nedeni doğru olarak tanımlanarak tedavi uygulanması gerekir. Sizler için çocuklarda uyku problemlerini araştırdık ve yazımızda derledik.

Çocukların uyku sırasında yaşadığı problemler arasında uyurgezerlik yer alıyor. Genellikle 4 yaşında başlayıp ilk okul çağına kadar devam ediyor. Ergenlikten sonra yavaş yavaş azalmaya başlıyor. Uyurgezer çocuğunuz varsa emniyet tedbirlerini almanız çok önemlidir. Kapıları kilitlemeli ve yaz aylarında bile olsa açık pencere bırakmamalısınız. Çocuklarda uyurgezerlik oranı %15 civarındadır.

Çocuğunuz uyurken kabuslar görebilir ve birden uykusundan ağlayarak ve çığlık atarak uyanabilir. Kabus durumu en sık 3 ila 5 yaşları arasında görülmektedir. Travmatik olaylar, psikolojik stres, çocuğunuzun güvensizlik duygusuna kapılması ve ya yoğun hayal gücüne sahip olması bile kabuslar görmesine sebebiyet vermektedir. Bu uyku problemi kendiliğinden zamanla geçer. Bu durumda çocuğunuzun her zaman yanında olduğunu ona daha sık göstermelisiniz.

Uyku Problemi arasında yer alan bir diğer problemde narkolepsi. Yani gündüz uyanıkken ani gelen uyku ataklarıdır. Konuşurken, yemek yerken, tv izlerken aniden uykuya dalmaktır.

Uyku Problemi Nedir ? Çocuklarda Uykuya Kolay Geçiş Tavsiyeleri 6

Bebeklerde Uyku Düzeni İçin Yapabilecekleriniz

Çocuğunuzun uykuya daha kolay geçmesi için tavsiyeleri yerine getirebilirsiniz.

  • Çocuğunuzu yatağa çok aç ve ya çok tok olarak yatırmayın. Gece uyarıcı özelliğe sahip olan besinlerden uzak tutun. Çocuğunuza gece uyumadan önce ballı süt verebilirsiniz. Hem sütü de sevdirmiş olursunuz.
  • Uykuya geçmeden önce sakin ailesi ile beraber zaman geçirebileceği etkinlikler oluşturabilirsiniz. Çocuğunuza masal kitabı okuyabilir ve ya ninni söyleyebilirsiniz.
  • Odasınının çok karanlık olmamasına özen gösterin. Özellikle çocuğunuz karanlıktan korkuyorsa odaya küçük bir aydınlatıcı koyabilirsiniz. Odanın nem ve ısısının 18 derece yeterli olmasına ve odanın havalandırılmasına özen gösterin. Çocuğunuzun odasında sigara içmeyin.

Uyku Problemi Nedir ? Çocuklarda Uykuya Kolay Geçiş Tavsiyeleri 7

  • Çocuğunuzu doğrudan güneş ışığı altında ya da ısıtıcı gibi yoğun ısı veren aletlerin yanında uyutmayın.
  • Çocuğun daha kolay alışması için onu her gün aynı saatlerde yatırmaya özen gösterin.
  • Çocuk her gece belli saatlerde uyku terörü ve uyurgezerlik sorunu yaşıyorsa saati gelmeden yarım saat önce çocuğunuzu uyandırıp sonra tekrar uyumasını sağlayabilirsiniz.
  • Gece kabus görmesinin nedenlerini anlamaya çalışın. Eğer izlediği videolar, tvdeki programlardan dolayı ise bu görüntüleri izlememesini sağlayın.
  • Çocuğunuz eğer gece kabus görerek uyandığında sizin yatağınıza geliyorsa alışkanlık haline gelmemesi için her zaman izin vermeyin. Onu yatağına geri götürün. Beraber yatağına giderek onun uykuya dalmasını bekleyin. Yanında kalarak ona güven vermiş olacaksınız.
  • Çocukların yatağında su torbası kullanmamaya özen gösterin.
  • Çocuğunuzun odasında açık elektronik aletler bırakmayın. Gece yatmadan önce uzun saatler tablet gibi teknolojik aletler ile çok oynamamasına özen gösterin.
  • Gece korkarak uyandığında mutlaka onun yanında olun ve onu rahatlatacak bir şeyler söyleyin.
Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir