Uyku Zamanı Problemleri 1

Bazı çocuklar uykuyu severken bazıları sevmez ve yatağa zorla götürülürler. Gece boyunca uyuyan bazı çocuklar geceleri tekrar uyanmaya ya da yatağa gitmemek için direnmeye başlarlar. Küçük yaştaki çocukların anne ve babalarından ayrı kalma kaygısından dolayı yatağa gitmek istemedikleri bilinmektedir. Bebeklerin gece uykularında bir kaç kez kalkmasının sebepleri arasında ise; acıkmaları, altını ıslatmaları ve ya diş çıkarmaları yaşamaktadırlar. Uyku Zamanı geldiğinde yatağa gitmeyen çocuklar ile ilgili uyku sorunlarını araştırdık.

Yatak zamanı için belirli bir saatiniz varsa hep o saatte yatağa gidiyorsanız çocuğunuzu uyutmak sizin için çok daha kolay olur.Bu rutin çocuğunuzun rahatlayıp uykuya hazırlanmasını sağlar. Belli bir yatma saatinin olması önemlidir. Aksi halde çocuğunuz uyku zamanında yatağa gitmek istemeyebilir ve uyutmakta zorluk çekebilirsiniz. Yatma zamanı rutinini kısa ve basit tutmaya çalışın. Pijamaları beraber giyme, dişleri fırçalama, uyumadan önce süt içme, anneye ve babaya sarılma, hikaye zamanı ve yatış olmalıdır. Tüm bunlar basit fakat çocuğunuzun uyuyacağından haberinin olmasını sağlayan her gün yapılması gereken rutinlerdir. Hatta beraber yapmanız daha iyi olacaktır. Örneğin çocuğunuz ile birlikte sizde dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Çocukluk döneminin en değerli uyuma anılarından biri de hikayeler okumaktır. Uyumadan önce çocuğunuza aldığınız kitaplardan birine okuyabilirsiniz. Üç boyutlu hikaye kitaplarından yararlanabilirsiniz. Eğer çocuğunuz uykaya gitmeden önce acıktığını söylüyorsa ona süt ile birlikte küçük aperatifler verebilirsiniz. Fakat uykusunu etkileyecek yiyecekler vermemeye özen gösterin.

Eğer çocuğunuz karanlıkta kalmaktan hoşlanmıyorsa onun için odasına küçük bir lamba alabilirsiniz. Renkli lambalar odanın aydınlanmasını sağlar. Çocuğunuz yatma sırasında bazen sizden uyumamak için bir çok şey isteyebilir. Size birşeyler anlatabilir ve ya sizin okuduğunuz hikaye kitabından hikaye bitince başka bir hikaye daha okumanızı isteyebilir. Böyle bir durumda “hikaye bittikten sonra yatacağız” demek en doğrusu olacaktır. Eğer çocuğunuzun sevdiği bir oyuncağı varsa ve onunla uyumak istiyorsa onu almasına izin verin. Yattıktan sonra yanağına öpücük kondurarak “iyi geceler” demeyi de ihmal etmeyin.

Uyku Zamanı

Pek çok anne ve baba bir hafta içerisinde çocuklarının uykusunu düzene sokabilir. Eğer çocuğunuz uyuyana dek sürekli yanında duruyorsanız bu süre git gide her gün daha uzayabilir. Kendinize vakit ayırmanız gerekiyorsa ve ya daha büyük çocuğunuz var ve onunla ilgilenmek zorundaysanız çocuğunuz uyuyana dek yanında bekleyip beklememek konusunda karar vermeniz gerekir.

Öpücük Rutini

Çocuğunuzun uykuya dalmasını sağlamak için yapabileceğiniz metodlardan biri de öpücük rutinidir. Çocuğunuzu yatağa yatırdıktan sonra onu öperek iyi geceler diyin ve arkanızı dönün kalkın gider gibi yapın fakat dönüp tekrar öpün. Bu sefer odada bir şeyler ile ilgilenir gibi yapın oyuncaklarınızı düzenleyin, kıyafetlerini katlayın. Daha sonra dönüp tekrar öpün dışarı çıkar gibi yapın fakat çıkmayın dönüp öpücük kondurun ve iyi geceler diyin. İlk günler bu biraz uzun sürebilir fakat çocuğunuz alışacaktır. Daha sonraları uykuya çabuk dalacaktır.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir