Uyumayan Bebek , Yatakları Ayırma Zamanı 3

Bazı çocuklar anne babaları ile birlikte uyumayı severler. Objeler, bazı oyuncaklar, film karakterleri, yüksek ses ve ya gece lambasının duvara yansıttığı tuhaf gölgeler çocuklarda kaygı ve yalnızlık hissini ortaya çıkarabiliyor. O yüzden çocuklar bu gibi nedenlerden dolayı yalnız uyumaktan çekinirler ve aileleri ile birlikte uyumak isterler. Bu durum da hem çocukların hem de ailenin psikolojisini olumsuz yönde etkiliyor. Peki anne babalar bu konuda nelere dikkat etmeliler ? Çocuklarının onlar ile birlikte uyumaları ne kadar doğru ? Hangi olumsuz yönleri bulunuyor ? Uyumayan bebeklerin asıl sorunları neler ?

Bebek uyutma bazen zor olabiliyor. Heleki 2-3 yaşlarında ise tek başına uyumaktan korktuğundan dolayı yalnız uyumak istemeyebilir. Büyüdükçe bazı şeylerin farkına varıyor ve odasına yalnız kalmak zorunda oluyor. Eğer çocuğunuzu zaten hem yalnız uyumasını alıştırdıysanız şanslısınızdır. Çocuğunuz genellikle bir şeylerden korkmadığı sürece odasında tek başına uyuyacaktır. Fakat gece lambasının duvarda oluşturduğu tuhaf gölgelerden bile korkuyorsa sizinle birlikte uyumak isteyebilir. Aslında çocuğa uyku eğitimi vermek onu küçük yaştan beri tek başına uyumaya alıştırmak bu yüzden oldukça önemlidir.

Çocuğunuz sürekli sizinle birlikte aynı odada uyuyamaz. Hatta bazen çocuklar geceleri yatağa gitmemek için bazı bahaneler uydurabilirler. Bu gibi durumlarda uyku saati çocuklar için adeta bir endişe saati oluveriyor. Hem çocuğun psikolojisi hem de sizin psikolojiniz olumsuz yönde etkilenebiliyor. Bazen çalışan anne ve babalar eve geldiklerinde kısıtlı bir zamanları olduğu için çocukları ile birlikte gece geç saatlere kadar oturup vakit geçirmek isterler. Bu en doğal haklarıdır. Fakat geç saatlere kadar birlikte vakit geçirmeniz bebeklerde uyku düzenini olumsuz yönde etkiler.

Uyumayan Bebek , Yatakları Ayırma Zamanı 4

Uyumayan bebek çocukların yalnız uyumak istememelerinin ve uyku sorunları yaşamalarının ailenin tutumlarıda oldukça önemlidir. Bütün gün ailesine özlem duyan ve ailesi yanında olduğu zaman kendisini güvende hisseden çocuk geceyi ebeveynleri ile birlikte geçirmek isteyebilir. Bu durumda çocuğunuz size odasında yalnız uyumak istemediğini dile getirecektir. Korkuları gerçekte olabilir, bahane de olabilir. Çocukların sürekli anne baba ile uyumak istemeleri çocukların gelişimleri açısından doğru bir yaklaşım değildir.

Kendi Kendine Uyumaya Nasıl Alıştırabilirsiniz ?

Uyumayan bebek kendi kendine uyumaya alıştırılabilir. Öncelikle çocuğuzun kendine ait bir odası olmalıdır. Çocuklar odalarında yalnız uyumaya doğdukları andan itibaren alıştırılmalıdır. Yalnızca bebeğin ilk 6 ayı onun sürekli uyanmasından ve size daha sık ihtiyacı olmasından dolayı anne-baba ile birlikte uyuması doğru olabilmektedir. Fakat bebek anne-baba ile birlikte aynı yatakta değil ya anne yanı yatak ya da kendi beşiğinde uyumalıdır. 1 yaşından itibaren bebeğin kendi odasında uyuması daha doğrudur. Odaya bebek telsizi koymak gibi yöntemler çocuğunuzun ihtiyaçlarına daha çabuk cevap verebilmenizi sağlar.

Çocuğunuza yardımcı olmak açısından kendi odasına yatırdıktan sonra uykuya dalması için bir kaç dakika çocuğunuzun yanında kalabilirsiniz. Çocuğunuz karanlıktan korkuyorsa Karanlık Korkusu için yapabileceklerinizi daha önce aynı başlıklı yazımızda sıralamıştık. Yazımızı inceleyebilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir