Yalanın Siyahı Beyazı Yoktur 5

Çocuklar için en kolay kaçış noktasıdır yalan söylemek. Yalanın ne olduğunu bilmeden (yani kelime anlamını) farkında olmadan yalana başvururlar.

Tek istedikleri haklı veya haksız olsalar da anne & babanın gözünde değer ve güven kaybetmemek. Aslında tam tersine sebep olurlar.

Ne demiştik, yalanın ne olduğunu bilmeden başvururlar bu yönteme. Bazen çok basit ama “anne sütümü bitirdim, oyunuma dönebilir miyim” ile duyduğunuz cümle sonunda muslukta sütün aslında döküldüğünü gördüğünüzde yaşadığınız hayal kırıklığına uzanır.

 

Yalanın Siyahı Beyazı Yoktur 6

Aile büyüklerinin beyaz yalanlara yadsınamaz bir katkısı vardır.. “Aramızda kalsın. Anne sana izin vermiyor ama bir defalık anneannen izin veriyor” ile gelen tatlı ödüller beyaz yalan başlığı altında çocuklara başvurulabilinir yöntemler olarak tanıtılır. Ki aslında bu çok yanlıştır.

İlk Günden Ağırlığınızı Koyun, YALAN YOK

Anne ve baba birbirlerini uzun yıllardır tanıdığı için yeni aile fertlerini “yalan söylemek yanlıştır” konusunda eğitmeyi ihmal edebilirler. Oluşturulmuş bir güven duygusu aile içerisinde hazırda varken bunu bozan bir küçük birey şaşkınlık yaratır. Ama yadırganmamalıdır.

Hazırlıklı veya hazırlıksız yakalandınız, önemli değil. Önemli olan hemen ve kati suretle yalanın yanlış olduğunu anlatmanız. Örnekler vererek somutlaştırmanız.

Her ne koşulda olsun aile içerisinde yalan konuşulmamalı. Kural değil doğal bir ihtiyaçtır bu. Birbirine güven duvarının örülmesi için gerekli en önemli yapı taşıdır.

Çocuk nasıl ki anne ve babasına her konuda güvenebilmeliyse, ebeveyn olarak siz de çocuğunuza güvenebiliyor olmalısınız. Bu da sizin elinizde.

Nabza göre şerbetle, Nasıl mı?

Çocuğunuz hata yapacak. Öğrenme sürecinde hepimiz yaptık. Hatanın boyutunu her ne olursa olsun tepkilerinizin dozajını uygun ayarlarsanız çocuğunuz tekrarı olmasın diye çaba sarf edecektir.

Örnek olarak her evde “ben yapmadım” diyecek bir çocuk durabilir kırık bir vazonun yanında. O esnadaki yaklaşımınız çok önemli.

“Zararı yok, kırılsın. Umarım kıran kişinin bir yeri acımamıştır.”

Sonucun ne olursa olsun ona duyduğunuz güven kaybı kadar ağır bir kayıp olmadığını izah etmeli, sürekli örneklendirmelisiniz. Zaman geçtikçe o da anne ve babasına duyduğu güvenle paralel daha kolay bir hayat yaşadığını fark edecektir.

 

Yalanın Siyahı Beyazı Yoktur 7

Nasıl ki “çocuğum bana yalan söylemez” önemliyse tersi söz konusu olduğunda “annem ve babam bana yalan söylemez” de önemlidir. Annem geleceğim dediyse gelir, babam alacağım dediyse alır. Boş sözler vermeyin. “Bakarız” deyip geçiştirmeyin. Siz de çocuğunuza yaşı el verdiği ölçüde neyi neden hemen söz veremediğinizi anlatın.

Gelecek zaman için planlanan bir aktivitenin gerçekleşmeme ihtimali olduğunu, bunun sizden kaynaklı olmayan bir sebepten doğabilecek bir sonuç ile iptal edilebileceğini bilmeli.

Güven güçtür, aile içi ne kadar güçlü olursanız o kadar iyi hissedersiniz.

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir