Yalnız Uyumak İstemeyen Çocuklar 1

Çocukların yalnız uyumak istememesi, uykuya dalamaması ve ya kabus görme sorunlarının arkasında psikolojik problemler yatıyor olabilir. Yazımızda bu problemlerden bahsettik.

Ebeveynlerin en çok danıştıkları konulardan biri çocuklarda yaşanan uyku sorunlarıdır. Çocuğu yatağa yatırıyorum fakat uyumak istemiyor, korkuyor, beraber uyumak istiyor, kabus gördüğünü söylüyor gibi sorunları bir çok ebeveyn yaşıyor. Bunların nedenleri fiziksel ve duygusal olabilir. Doğumdan itibaren birinci yıl bebeğinizin bedensel gereksinimleri ve şikayetleri, ortamın ısısı, gürültüsü, anne ve bebeğin ilişkisi ve anneni psikolojisi bebeği etkiler. Uyku bebeğin gelişimi açısından temel bir gereksinimdir. Her çocuğun uyku alışkanlıkları ve gereksinimi farklılık gösterir. Yeni doğan bebekler günde 16-17 saat uyur.

Yalnız Uyumak İstemeyen Çocuklar 2

Genellikle uyku sorunlarının büyük bir kısmı ikinci yıldan sonra ortaya çıkar. Uykuya dalmak sıklıkla daha zor hale gelir. Sonraki dönemlerde de korkular, çocuğun anksiyetesinin yüksek olması, uyurgezerlik gibi bir takım problemler görülmeye başlar. Çocuklar davranış dili ile konuşurlar. Eğer herhangi bir sorun yaşıyorlarsa bunu davranış sorunlarıyla itiraf ederler. Uykuya dalmada zorluk ve uyku bölünmeleri, uykuda alt ıslatma, genellikle çocuklukta sorun alanının habercisidir.

Çocuk kendi yatağında yalnız uyumak istemiyorsa bunun bir takım nedenleri vardır. Çocuk ebeveynlerinden ayrılıp kendi odasına geçmek istemiyordur. Anne babası ile uyumaya alışır ve kendini orada daha güvende hisseder. Çocuk ayrılıp kendi odasına geçmek istemez, anne ve babası ile olan iletişimi devam ettirmek ister.

Yalnız Uyumak İstemeyen Çocuklar 3

Anne ve babaların arasında olan sorunlar, kavgalar ve ya anne babanın psikolojik sorunları varsa, çocukla iyi ve güven veren bir ilişki tarzı oluşmamışsa, çocuk kardeşini kıskanıyorsa, okulda bir takım sorunlar yaşıyor ve bir türlü konsantre olamıyorsa bunlar çocuğun anksiyetesini yükseltir. Bu huzursuz olma halide çocuğun uyku kalitesini düşürür ve hatta uykuya dalamayabilir. Bu yüzden anne babasına daha yakın olmak isteyebilir.

Geçiş Nesnesine Bağlanmak

Çocuk anneden ayrılmaya tahammül edemediği dönemde bir geçiş nesnesine bağlanabilir. Nedir bu geçiş nesnesi ?.. Bir oyuncak ayı, battaniye ve ya annesini bir eşyası olabilir. Bundan dolayı çocuğu yargılamamak çok önemlidir. Çünkü bu nesnenin çocuğun gelişiminde önemli bir yeri ve anlamı vardır. Çocuk bir sonraki döneme geçebilmesi için kendi kendine bir yol bulmuştur. Ebeveynlerde bu konuda çocuğa yardımcı olmalı ve o nesneyi ondan koparmamalıdır.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir