Yaramaz Çocuk İle Başa Çıkmak 1

Çocukların çoğu yaramazlık yaparlar. Her anne babanın hayali çocuğunun uslu, söz dinleyen ve yaramazlık yapmayan bir çocuk olmasıdır. Her ne kadar bu durum bazen anne babaları çileden çıkarsada bazen çocuğunuza yaramazlık yapma hakkı vermeniz gerekir. Peki yaramaz çocuk ile nasıl başa çıkabilirsiniz ? Yaramazlığın altında yatan sebepler nelerdir ?

Her anne baba çocuğunun uslu olmasını ve yaramazlık yapmamasını ister. Fakat çocuğunuzu yanlış bir davranış sergilendiğinde aşırı uyarır, ikaz eder ve sert çıkışırsanız ebeveyn ve çocuk arasında iletişim kopuklukları yaşayabilirsiniz. Çocuklar her zaman ailelerinin sözlerini dinlemezler. Çoğu kez de “yapma” dediğiniz şeyi yapar ve sizinle inatlaşırlar. Çocuğunuza aşırıya kaçmaması halinde biraz yaramaz hareketler sergilemesine izin verebilirsiniz.

Yaramaz çocuklar genellikle taşkınlıklar yaparlar. Eşyaları vurma, atma, kırıp dökme, itme, bağırma gibi eylemler sergilerler. Hatta bazen beraber oynadıkları yaşıtları ile de yaramazlık yapar ve ya uslu olan çocukları itebilirler.

Yaramaz Çocuk İle Başa Çıkmak 2

Çocuklar Neden Yaramazlık Yapar ?

Yaramaz çocuk aslında istediklerini yerine getirmek ve dikkat çekmek için bu yöntemi seçer. Çocukların yaramazlık yapmalarının en büyük nedenlerinden biri ailelerinin davranışlarındaki tutarsızlıklardan dolayıdır. En ufak bir yanlış hareket ve ya sözde bile çocuğunuza ani ve çok sert çıkışlar yaptığınız taktirde çocuğunuz ile aranızdaki bağ kopuklukları yaşanabilir. Çocuğunuz bu hareketlerini daha sık yapmaya başlayabilir. Yaramazlıklar genellikle çocuğun saldırgan olduğu davranışlardır. Çoğu kez de anne ve babalar tarafından hoş karşılanmayan yaramazlıklar aslında çocuklarının gelişimine katkı sağlamaktadır. Hata yaparak, yapmaması gereken davranışları öğrenerek kendilerini geliştirebilirler. Ufak tefek yaramazlıklar ile çocuğunuzun sosyal olmasını sağlar. Örneğin; su tabancası ile karşısındakilere su sıkmak.

Çocuklarınız için aşırı kuralcı olmayın. Çünkü sürekli kurallar çocukları sıkarlar. Çocukların her biri farklıdır: Kimisi daha sakin kimisi ise yaramazdır. Fakat bütün çocukların bir ortak noktası vardır ki o da anne ve babalarını ilgisini çekmek ve yaptıkları davranışlarda onların takdirini almaktır. Çoğu kez de çocuklar anne ve babalarını taklit ederler. Bu yüzden siz onlar için harika bir rol modelsiniz. Fakat aşırı kurallar ve disiplin her çocuğu sıkar. Ayrıca her şeye kural olmak çocuğun içine kapanıklığına ve kişilik, iletişim bozukluklarına da yol açabilir.

Yaramaz Çocuk İle Başa Çıkmak 3

Yaramazlık Yapmasına İzin Verin

Anne ve babalar çocuklarına doğru rol model olmalıdırlar. Çocuğunuzun davranışlarını görmezden gelmemeli ve yaptığı yaramazlıklar aşırı tepkiler vermemelisiniz. Eğer çocuğunuzda hiperaktiflik varsa bu tamamen farklı bir durumdur ve uzman kişiler ile görüşmeniz gerekir. Yaramaz Çocuk yaptığı bazı yaramazlıkların yanlış olduğunun farkına vararak kendisi doğruyu öğrenecektir.

Daha önce yazmış olduğumuz Hiperaktif Çocuklar ile ilgili yazımıza da göz atarak hiperaktivite belirtileri ve okul çağında hiperaktif çocuklar ile başa çıkma konusundaki bilgilerimizi okuyabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir