Yaz Hamileleri İçin 5 Altın Kural 1

Sıcak havaların yavaş yavaş gelmesi ile birlikte hamilelerde nefes alma zorlaşabilir. Yeterli sıvı alınmadığı taktirde terlemelerinin de etkisi ile kolayca vücutta fazla miktarda sıvı kaybı gerçekleşebilir. Sıvının damar dışına geçişi nedeni ile şişlikler oluşabilir. Yeterli miktarda sıvı tüketilmediğinde gebeliğe bağlı olarak ortaya çıkan ödem artışı, kramp ve ağrılarda artış görülebilir. Yazımızda yaz hamileleri için 5 altın kuraldan bahsettik. Okumaya devam edebilirsiniz.

1.Güneşin Dik Geldiği Saatlerde Dışarı Çıkmayın

Güneş ışınlarının içindeki UV deride kemik yapımına yardım eden D vitaminin sentezleme açısından çok önemlidir. Fakat UV ışınlarının aynı zamanda güneş yanıkları, deride kalıcı hasarlar ve deri kanserine kadar varan olumsuz etkileri de vardır. UV ışınları üç tip olmaktadır. Bunlar; UVA, UVB ve UVC’dir. Yeryüzüne ulaşan çoğu ışınlar UVA’dır fakat UVB kadar tehlikeli değildir. UVC ışınları ise yeryüzüne kadar ulaşamazlar. Hamileliğin erken evrelerinde UV ışınlarına maruz kalmanın bebekte bahsedilen gelişme anormalliklerine yol açıp açmadığı araştırılıyor.

Yaz Hamileleri

2.Açık Renk ve Hafif Giysiler Giyin

Yazın özellikle açık renk ve terletmeyecek kıyafetler giyilmelidir. güneş ışığını yansıtmalıdır. Geniş kenarlı şapkalar, uygun güneş gözlükleri de güneşe çıkmadan önce hatırlanması gereken önemli ayrıntılardır. İç çamaşırlarınızın rahat ve destekleyici olmasına da dikkat edin. Kapalı, sıkı ve dar ayakkabılardan kaçının. Rahat ve açık renk ayakkabılar giyin.

Yaz Hamileleri İçin 5 Altın Kural 2

3.Erken Saatlerde Yüzün

Anne adayları özellikle tatil ve yüzme konusunda dikkatli olmalıdırlar. Aşırı sıcak zamanlarda tatil planlarını mümkünse ertelemeliler. Fakat aşırı sıcak zamanlara denk gelen tatil dönemlerinde güneş ışınlarının dik geldiği özellikle öğle ve akşam saatleri arasındaki dönemlerden kaçınmalı, bu zaman dilimlerinde daha serin ortamlarda vakit geçirmelidir. Hamileler sıvı tüketimine de ayrıca dikkat etmelidir. Yüzme gibi spor aktiviteleri günün erken saatlerinde ve ya akşam üzeri gibi güneş ışınlarının etkisinin azaldığı zamanlarda yapmalıdırlar.

Yaz Hamileleri İçin 5 Altın Kural 3

4.Ayaklarda Şişme Varsa Soğuk Suda Bekletin

Ayak ve bacaklardaki şişmeler özellikle yaz aylarında sıklıkla görülür. Bu durumu en az düzeye indirmek için oturduğunuz zaman ayaklarınızı kaldırın ve ya bir yere uzatın. Günün serin saatlerinde 15 dakikalık yürüyüşler yapabilirsiniz. El ve el parmaklarındaki şişme nedeni ile yüzük ve ya takı takmaktan kaçının.

Yaz Hamileleri İçin 5 Altın Kural 4

5.Vajinal Mantar ve Diğer Enfeksiyonlara Dikkat

Akıntı, kaşıntı, idrarda yanma ve daha sık idrara çıkma gibi şikayetlerinizi vakit kaybetmeden bir doktora görünün. Çünkü erken doğum tehdidi yaratabilir. Halsizlik ve ya çok sıcaklanmanız durumunda bir bardak soğuk su ve ya sporcu içeceği içebilirsiniz. Bu durumlardan dinlemeye özen gösterin. Ayrıca serin ve küçük bir havluyu boynunuzun arkasına koyabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir