Yaz Hamileleri İçin 7 Öneri 7

Hamilelik döneminin çoğunluğu sıcak yaz aylarına gelen kadınların yapmasını önerebileceğimiz bir takım durumlar var ki bunlar daha rahat olmalarını, beslenmelerine dikkat ettikleri için de daha enerjik olmalarını saylayacak önerilerdir. Yaz hamileleri için önerebileceğimiz  7 maddeden oluşan öneriye gelin beraber bakalım.

Sıcak hava terlemeyi arttırarak su kaybına neden oluyor. Yaz ayları hamilelik dönemini daha da zorlaştırıyor. Hamilelik döneminde kilo alımı ve gün geçtikçe büyüyen bebek diyaframın alttan yukarı doğru bir basınç yaratmasına yol açıyor ve bu nedenle akciğer hacmi de azalıyor. Bol sıvı gıdalar almak, en iyi sporlardan biri olan yürüyüş ve ya yüzme alternatifleri bebeğinizi konforlu bir şekilde beklemenizi sağlayacaktır.

Hamilelikte önereceğimiz maddeler aşağıda sıralandığı gibidir..

Yaz Hamileleri İçin 7 Öneri 8

  • Bol Su Tüketmek

Sıvı alımını arttırmak hamilelik döneminde oldukça önemlidir. Özellikle yaz aylarında nem ve sıcak havadan dolayı sürekli terlediğimizi düşünürsek sıvı ve tuz kaybına maruz kaldığımızı anlayabiliriz. Bu yüzden günde en az (2 buçuk litre) 11-12 bardak su içmek gerekmektedir. Ayrıca hamilelikte yeteri kadar sıvı alınamaması durumunda “dehidratasyon” denilen önemli bir sorun gelişmektedir. Anne adayının kandaki tuz ve şeker düzeyleri bozulmaktadır. Bebekte bu durumdan etkilenerek, saran amniyon sıvısı azalıyor ve bebeğin gelişimi yavaşlıyor. Yeterli sıvı alınmaması çok önemli sorunlar doğurabildiğinden dolayı mutlaka hamilelikte su tüketimine özen gösterilmelidir.

  • Güneşe Çıkma Saatlerinize Dikkat Edin

Hamilelik döneminde cilt güneş ışınlarına karşı daha da hassaslaşır. Hem annenin hem de bebeğin hayatını tehlikeye atabilecek güneş çarpması özellikle saat 11:00 ve 15:00 arasında olur. Ciltteki lekelenmelerde hamilelik döneminde cildin UV ışınlarını karşı daha hassas olduğundan dolayı oluşur. Güneşe çıkacaksanız mutlaka yüksek güneş koruma faktörlü bir krem sürmeli, şapka ve gözlük takmayı, ince keten kıyafetler giymeyi ihmal etmemelisiniz. Güneşin dik geldiği saatlerde güneşe çıkmamak daha faydalı olacaktır.

  • Klima Kullanırken Tedbir Alın

Klimaların yaz aylarında bizleri serinlettiği ve rahatlattığı bir kesin. Fakat klima kullanırken yıllık periyodik bakımlarının yapıldığından emin olunmalı. Arada bir içeriye temiz hava girmesi sağlanmalıdır. Alerjisi olan, astım hastası ve ya solunum yolu enfeksiyonu olan anneler klima kullanmaktan kaçınmalıdır.

  • Yüzme ve Yürüme Sporlarını Yapın

Hamilelik döneminde bolca yüzmek hamilelere iyi gelen sporlardan biridir. Yüzme sporu başlı başına en iyi ve bütün kasları çalıştıran sporlardan biridir. Vücudun daha dinç ve enerjik olmasını sağlar. Fakat yüzerken çok efor sarfedip kendinizi yormamaya özen gösterin. Ayrıca güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde yüzmemeye çalışın. Güneşin daha hafif geldiği 16:00 – 18:00 saatleri arasında yüzebilirsiniz. Ayrıca yürüyüş sporu yapmak isteyen hamileler güneş etkisini çok fazla göstermediği saatlerde 30 dakikalık kendinizi çok yormayacak hafif yürüyüşler yapabilirsiniz.

Yaz Hamileleri İçin 7 Öneri 9

  • Ayaklara Gerekli Bakımı Yapın

Ayak bilekleri ve bacaklarda ödem oluşabileceğinden dolayı giydiğiniz ayakkabılara dikkat etmeli, rahat ayakkabıları seçmeli, bol su tüketmeli, uyurken ayaklarınızı yukarıda tutmalı ve ayak masajı yaptırmayı ihmal etmemelisiniz.

  • Günde 1 Şişe Soda İçin 

Yediğiniz tüm gıdaların taze ve sağlıklı olup olmadıklarına dikkat etmelisiniz. Hamilelik döneminde taze sebze ve meyveler tüketmeye özen gösterin. Su ihtiyacının artması ile mineral ve tuz ihtiyacıda artar. Fazla tüketmemek kaydı ile günde bir şişe soda tüketebilirsiniz.

Yaz Hamileleri İçin 7 Öneri 10

  • Uçak Yolculuğunu Tercih Edin

Uçak yolculuğunu tercih etmenizi söylememizin sebebi hamilelik döneminde çok uzun süreler oturmanın yararlı olmamasıdır. Bu yüzden en iyisi kısa seyahatler yapılmalı ve uçak ile seyahat tercih edilmelidir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir