Yaz İshaline Karşı Alınacak Önlemler 3

Özellikle çocuklarda sık görülen yaz hastalıklarından biri olan Yaz İshali bulaşıcı bir hastalık olmasından dolayı ebeveynleri korkutuyor. Çocukların sıvı kaybı önlenemediği durumlarda ciddi hastalıklarla karşı karşıya kalabilirler.Bu yüzden yaz ishaline karşı önlemler almak gerekmektedir. İşte yaz ishalini tetikleyen gıdalar ve ishal döneminde tüketilmesi gereken gıdalar..

Yaz aylarında herkes gibi çocuklarda kapalı alanlara kıyasla açık alanlarda daha fazla vakit geçirirler. İshal genellikle 0-5 yaş grubu çocukları daha fazla etkiler. İshal ile birlikte kusma, ateş gibi şeyler eşlik ediyorsa geç kalınmadan bir doktora başvurulmalıdır. Mide ve bağırsak sisteminin enfeksiyonu olarak tanımlanabilecek bu rahatsızlık bulaşıcı özelliğe sahiptir. Havalar ısındıkçada bu enfeksiyona yol açan virüsler çoğalır. Çocuklarınızı kötü, işlenmiş gıdalardan her zaman için uzak tutmalısınız. Yediğiniz yiyeceklere her zaman dikkat edin. Sebzeleri ve meyveleri güzelce yıkamaya hatta sirkeli suda bekleterek daha temiz olmasını sağlayabilirsiniz. Genellikle kirlenmiş suların içilmesi, iyi yıkanmamış sebzeler ve meyvelerin tüketilmesi sonucu ile ishal olunmaktadır.

Bebeklerde yaz ishalini tetikleyen gıdalara dikkat edin. Bu gıdalar;

  • Açık büfe yemekleri
  • Dondurma
  • Sütlü gıdalar
  • Açıkta satılan hazır gıdalar
  • Gıdaların uygun şartlarda üretilip saklanması
  • Bozuk gıdalar

Çocuğunuz ishal ise bu dönemde yumuşak gıdalar tüketmesini sağlayın. İshale iyi gelen gıdalar arasında ise;

  • Muz (lif içerir)
  • Yoğurt
  • Ayran, Kefir
  • Makarna, pirinç ve patates

Yaz İshaline Karşı Alınacak Önlemler 4

İshal döneminde çocuğunuzda sıvı kaybı olur. Günde üç ve ya daha fazla sulu dışkılama ishal  kabul edilmektedir. Bu durumda bağırsak hareketleri artar, bebeğiniz normal zamandaki süresinden daha sıklıkla dışkılamaya çıkar ve daha sulu bir görünümdedir. En fazla 5 yaş altındaki çocuklarda daha sık görülmektedir. Ayrıca iki yaşından küçük çocuklarda ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Sıvı kaybına bağlı rahatızlık ve hatta ölüm gibi sonuçlar doğurabilmektedir. İshal ile kaybedilen sıvının sıkça bulantı ve kusmayı tetiklemeyecek şekilde yerine konması gerekmektedir. Yani günde bir kaç bardak su ve ayrıca sıvı gıdalar alınmalıdır. Sıvı kaybını engellediğiniz sürece sorun oluşmamaktadır. Çocuklarınızı ayrıca işlenmiş hazır gıdalardan uzak tutmalısınız. Bağırsak florasına en fazla zarar hazır gıdalardan gelmektedir. Çocuklarınızı paketlenmiş market gıdalarından olabildiğince uzak tutup evde kendi yaptığınız gıdaları tüketmeye çalışabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir