Yeni Anneler İçin Emzirme Önerileri 1

Anne olmak bir kadın için belkide en güzel duygulardan biridir. Yenidoğan bir bebeğin en önemli ihtiyaçlarından biri ise emzirilmektir. Beslenmesinin haricinde bebek ve anne arasında yakın bir bağ kurmasınada sebep olur. Yeni anneler için emzirme önerilerimizi yazımızda bulabilirsiniz.

Yorucu hamilelik döneminden sonra yeni doğum yapmış anneleri tatlı bir telaş sarar. Doğum yapılması ile anneye hediye alanlar, bebeği görmek için ziyarete gelenler ve bebeğinize alışma süreciniz derken yoğun bir dönem sizleri bekler. Yeni anneler bunlara hazırlıklı olmalıdırlar.

Anne sütü bir mucizedir desek abartmış olmayız. Bir bebeğin en az bir yaşına kadar anne sütü ile beslenmesi oldukça önemlidir. Gelişimi ve sağlıklı büyümesi açısından çok faydalıdır. Emzirme, annelerin bebekleri için en hassas olduğu noktalardan biridir. Kolostrum bebeğin bağışıklığını güçlendiren proteinden zengin bir yapıdır. İlk 3 gün annenin bebeğin her istediğinde emzirmesi çok önemlidir. İlk günlerde bebek sık kaka yapar ve dolayısıyla sık emmek ister. Bebeğinize sütün yetmediğini anlamını taşımaz. İlk haftalarda emzirme aralıkları bir saat gibi kısa olabilir. Bebeğiniz uyandığında genellikle aç olur. Anne sütünden aldığı proteinler bebeğiniz için çok faydalıdır. Bebeğiniz her emzirme sırasında anneye daha sıkı bağlanır. Aranızda güçlü bir bağ oluşur. Bebek anne kokusunu duyduğu zaman kendini daha güvende hisseder.

Yeni Anneler İçin Emzirme Önerileri 2

Emzirme Teknikleri

Yeni anneler emzirme tekniklerini çok iyi bilmeselerde anneleri ve ya çevredeki tecrübeli büyükleri tarafından bir kaç bilgi edinmiş olurlar. Anne sütü yaklaşık 2 hafta sonra önden gelen süt sudan zengin sonradan gelen süt ise yağdan zengin yapısı ile bebeğin kilo almasına yardım etmeye başlar. Önce bir memeden emzirmelisiniz. Emzirdiğiniz memeden süt gelmeyene kadar o memeden emzirin daha sonra diğer memeye geçin. Her memeden ilk günlerde yaklaşık 9-10 dakika 2 haftalık bebeklerde ise en az 15 dakika emzirilmesi yeterlidir. İlk günlerde bebeğinize ayak uydurarak günlerinizi geçirmeye çalışın. Bebeğiniz uyuduğunda sizde dinlenin. Siz iyi beslendiğiniz, bol sıvı aldığınız ve kendinizi yormayıp dinlendiğiniz taktirde bebeğiniz içinde sütünüz o kadar artar. Bebeğinizi doğal yoldan emzirin fakat eğer imkan olmuyorsa pompa ile sağabilirsiniz.

Bebeğiniz ile aranızda bağı emzirme sayesinde daha da güçlendirmiş olursunuz. Bebeğiz ile birlikte uyumaya özen gösterin. Beslenmenizde dikkat etmeniz gereken tek şey bolca sıvı tüketmek ve normalde almanız gereken kaloriden bir miktar daha fazla kalori almaktır. Günde en az 2 buçuk litre su tüketmeye çalışın. Hem sizin sağlıklı kalmanızı sağlar hem bebeğinize faydası olur.

Emzirme dönemlerinde ilk emzirme günlerinde ağır kokular, sabunlar ve ya parfümler kullanmamaya özen gösterin. Bebeğiniz ile kendi ten kokunuzu duymasına özen göstererek, ten teması kurun. Bebek annenin kokusunu duymalı ve böylece aralarındaki bağ güçlenmeli. Bebeğiniz sizin kucağında olduğunu anlayarak kendisini daha güvende hisseder.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir