Yeni Annelerin Yaşadığı Problemler 1

Her kadın doğumdan sonra iyileşebilmek için biraz zamana ihtiyaç duyar. Doğal yollarla vajinal doğum yapmış olsanız bile kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Vücudunuzun belli kısımlarında ağrı ve ya acı duyabilirsiniz. Yeni anneler hemoroid, doğum sonrası sancıları ve perineal ağrılar gibi bir takım problemler yaşayabilirler. Yazımızda yeni annelerin yaşayabileceği problemlerden bahsettik.

Yeni annelerin yaşadığı pek çok rahatsızlık doğal ilaçlar yardımıyla geçirebilir. Genelde de ilaçların çoğu emzirmenize engel olmaz. Eğer ciddi bir ağrınız olursa mutlaka vakit kaybetmeden doktorunuza bu konuyu danışın.

Emzirme anında sancılar yoğun olabilir. Çünkü emzirme rahminizin büzülmesini sağlayan oksitosin hormonunun vücuda yayılmasına neden olur.

Doğum Sonrası Görülen Sancılar

Rahim küçülmeye başladığında krampa benzer sancılar çekebilirsiniz. Doğum saatlerinde başlayan bu sancı genellikle en fazla üç gün sürer. Doğum sonrası görülen sancıları hafifletmek için yapabileceğiniz bir kaç basit şey var;

  • Ilık bir duş kasların gevşemesine yardımcı olabilir.
  • Karın bölgesine sıcak su torbası yerleştirebilirsiniz.
  • Papatya gibi yatıştırıcı bir bitkisel çay ya da kartopu çiçeği gibi antispazmodik bir çay içebilirsiniz.
  • Ahududu çayı da rahmin toparlanmasına ve güçlenmesine yardımcı olan çaylardan biridir.
  • Doğum Sonrası Egzersizleri faydalı olmaktadır.
Yeni Annelerin Yaşadığı Problemler 2

Hemoroid

Hamileliğiniz boyunca hemoroid (basur) olmadıysanız bile doğum yaparken olabilirsiniz. Genellikle normal doğum yapan kadınların üçte biri hemoroid olur. Ilık bir duş almak ve pelvik egzersizlerini yapmak iyi gelir. Hemoroid’i yatıştırmak için;

  • Bölgeye güvercin ağacı özüne batırılmış ped uygulayabilirsiniz.
  • Kompresler arasında basurun üzerine aynısefa çiçeği kremi sürebilirsiniz.
  • Her bağırsak hareketinden sonra bölgeyi suyla yıkayıp hafif dokunuşlarla kurulayın.
  • Doktorunuza da danışabilirsiniz.

Perineal Ağrılar

Normal doğum yaptığınızda perineal bölgeniz esnediği için ağrınız ve sancınız olabilir. Pelvik egzersizleri yapmak iyi gelir. İyileşmeyi hızlandırmak için günde bir kez ve ya iki kez ılık duş almak iyi gelir. Taşıyıcı yağın içine bir kaç damla çay ağacı yağı lavanta yağı damlatıp suya ekleyin ve bunu uygulayın.

Yeni Anneler

İdrarınızı yaparken acı çekmeyi önlemek için perineal bölgenize bir sürahi ılık su dökün. Sert bir şekilde silmek yerine hafif dokunuşlar ile kurulayın. Doğumdan sonra kabız olmamak için mutlaka bol sıvı ve tüketmeli ve meyve sebze yemelisiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir