Yeni Doğan Bebek Odası 3

Bebek odası ailelerin tercih ettiği bir şeydir. Bazı aileler dilerse kendi yatak odaları büyükse bir kısmını paravan ile ayırarak bebek birkaç aylık olana kadar yatağı yatak odasında durabilir ve bu şekilde kullanabilirler. Çünkü kent yaşamında herkesin geniş evi olmayabilir. Eğer bebeğiniz bir oda ayırmış iseniz o zaman bebek eşyası seçmek geriye kalanlar arasında oluyor. Yeni Doğan Bebek Odası nasıl olmalı ? Hangi mobilyalar tercih edilir ?

Bebek odasının tercihen güneş görmesi ve hava alıyor olması önemlidir. Oda eğer küçükse odanın daha geniş görünmesi için açık renkli duvar kağıtları ve açık renkli mobilyalar kullanmak yararlı olacaktır. Bebeğinizin odasına dilerseniz sabit bir ayna da koyabilirsiniz. Duvara derinlik vermek açısından bir tablo ve ya kendinizin yapmış olduğu bir resmi asabilirsiniz. Hem daha anlamlı olur. Renkler ve şekiller de bebeğinizin hayal dünyasının genişlemesine yardımcı olur.

Eğer duvara boya yapılacaksa kokusu olmayan, toksin içermeyen boyalar tercih edilmeli. Su bazlı boya kullanmak bebek odası için idealdir. Bebek odasını duvar kağıdı ile kaplatmakta oldukça tercih edilen seçeneklerden biri. Bebek odasına kaplatabileceğiniz çeşitli bir çok desen içeren duvar kağıdı bulunmaktadır. Bunlar çiçekler, hayvan figürleri ve hatta simli uzay duvar kağıdı gibi birçok seçenek bulunmaktadır. Boya yapılmış ise bordürler duvarlar renk katar. Bebek odasında zemin parke olması genellikle tercih edilir ve doğru bir seçimdir. İster açık renk ister koyu renk parke kullanabilirsiniz. Fakat daha önce de söylediğim gibi açık renkli mobilya, duvar kağıdı ve ya parkeler odanın daha geniş görünmesini sağlar.

Halı konusunda ise, bebek odasında halı bulunmaması daha iyi olacaktır. Alerjik etkenler oluşturabileceğinden dolayı bebek odasında halı tercih edilmemesi daha doğru bir seçim olacak. Tahta zemin daha sıcak ve temizlemesi daha kolaydır. Eğer bebek odasının zemini taş ve ya mermer ise halı ile kapatmak tek bu seferlik için doğru olacaktır.

Yeni Doğan Bebek Odası 4

Bebek odasında ışıklandırma güvenlik açısından tavandan yapılması doğru bir tercihtir. Işığı ayarlayabilen bir düğme konulması çok daha iyi olacaktır. Böylece ışığın yoğunluğuna siz karar verebilirsiniz. İster kısık tutar ister açarsınız. Abajur bebek odasında bulunması çok da yararlı olmayan bir aksesuardır.

Bebek için alışveriş hamilelik döneminin en keyif veren hazırlıklarından biridir. Bebeğinizin kıyafet ve ya bebek odası alışverişi için bir çok anne ve baba heyecanlanır. 9 aylık süre sonunda bebek için alışveriş keyifli bir şekilde başlar. Gördüğünüz en ufak bir dekorasyon bile sizi heyecanlandırabilir. Bebeğinizi kucağınıza aldığınız anda dünyanız değişir. Bebeğiniz için seçeceğiniz karyolada önemli olan unsurlar şunlardır;

  • Sağlığı açısından güvenilir olması
  • Sağlam olması
  • Bebeğinizin uykusunu bölmemesi
  • Uyuduğu sırada yatağın içinde sürekli dönen bebeğe rahat dönebilme özgürlüğü sağlaması
  • Uyku kalitesini arttıran karyola olması önemlidir.

Bebeğiniz birkaç ay sonra büyür ve gelişir, yatağı küçük gelir, zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız. Yeni bir mobilya arayışı macerasına başlarsınız. Burada dönüşebilen mobilya almanız sizin için faydalıdır. Hem sizi masraftan kurtarır hem de yeni bir arayışa çıkmanıza gerek kalmaz. BedRooms markası Avrupa Birliğinden çocuk odası mobilyalarında test edilmiş ve güvenlik sertifikası almış bir markadır. Kadıköyde bulunan mağazayı ziyaret edebilirsiniz. Bebeğinizin eğlenmesi ve gelişmesine katkıda bulunması için karyolanın parmaklarına asacağınız canlı renklerde müzikte çalan ve dönen oyuncaklar ile eğlenmesini, uzanmasını, dokunmasını sağlayabilirsiniz. Seyahatleriniz için kullanabileceğiniz park yataklarda işinize yarar. Tekerlekli olduklarından dolayı yatağı evin içerisinde istediğiniz odaya taşıyabilirsiniz. Şifonyer üstü ilk aylarda alt değiştirme yatağı konularak kullanılabilir. Alttaki çekmeceler ise bebeğinizin giysilerini veya bezlerini koyabilirsiniz.

Bebeğin Dolabını Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Kapakları açıp kapatacak oyun oynayacağı için kapaklar ve çekmeceler bebeğin parmaklarını sıkıştırmayacak şekilde olmalı
  • İçinde saklandığı zaman hava dolaşımı olabilecek aralıklar yapacak şekilde kapanmalı
  • Camlı kısım varsa burada da kırılmayan cam kullanılmalıdır.

Bebeğinize giysi alırken, hediye olarak çok fazla giysi geleceğini unutmamalı ve bebek alışverişinizi ona göre yapmanızda fayda vardır. Tulum ve bebek giysilerinin etiketlerini sökmeli ve kesip 30 derecede makinanızın narin yıkama bölümünde yumuşatıcı kullanmadan yıkamalısınız. İlk altı ay bebeğin çamaşırlarını kendi çamaşırlarınızdan ayrı yıkamalı ve yumuşatıcı kullanmamalısınız. Genellikle bebeğe; 6-7 adet body ve ev tulumu, 2 adet sokak tulumu, 2 adet başlıklı bebek havlusu, 2 adet üst, 2 tane başlık ve 4 çift çorap alınması tavsiye edilir. Giysiler bebeğin boynunu ve elini sıkmamalıdır. Bebek dışarıda yürümeye başlamadan önce ayakkabı giydirilmesi sakıncalıdır. Yeni doğan bebek hediyeleri

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir