Yeni Doğan Cilt Bakımı 3

Yeni doğan bebeklerin ciltleri çok hassastır. Tenleri yumuşacık ve hassas olduğundan dolayı incedir. Dış etkenlerden dolayı kolayca zarar görebilir. Yeni Doğan Cilt Bakımı bu yüzden oldukça önemlidir. Bebeğinizin cilt bakımının aksatmadan her gün yapmanız gerekmektedir.

Banyo Bakımı

Cilt bakımı için temizlikte başta gelen durumlardan biri olan banyo bebeğinizin temizliği ve aynı zamanda rahatlaması için oldukça önemlidir. Her banyodan sonra bebeğinizin cildini nemlendirmeyi unutmayın. Doğumdan sonraki ilk dört hafta su kaybından koruyan, kuruluktan ve mikroplardan koruyan örtü şeklinde bir yağ tabakası bulunmaktadır. Bu yağ tabakası zaten kendiliğinden yaklaşık bir hafta içerisinde temizlenecektir. O yüzden siz tamamen temizlemeye çalışmayın yalızca silin. Yeni doğan bebekleri ebeveynleri her gün ılık suda yıkayabilirler. Bebeğinizin üşümemesi için hızlı bir şekilde yıkamakta fayda vardır. Banyodan sonra nazikçe bebeğinizin cildini havlusu ile silin. Daha sonra bebek nemlendiricilerinden birini tüm vücuduna masaj yapar gibi uygulayın ve bebeğinizi giydirin.

Göbek bölgesinin temizliğine ayrıca önem verilmelidir. Yeni doğan bebeklerin göbek bağı yaklaşık 7 ila 10 gün içerisinde kurur ve kendiliğinden düşer. Göbek bağı bölgesinden mikroplar girebileceği için o bölgenin nazikçe temizlenmesi oldukça önemlidir. Genellikle temizlemek için su tercih edilmelidir. Bebek bezini bağlarken göbek bölgesini mutlaka dışarıda bırakın. Bebeğinizin göbek bölgesinde kızarıklık, şişlik gibi değişik bir durum görülürse mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Yeni Doğan Cilt Bakımı 4

Bez Seçimi

Yeni Doğan Cilt Bakımı için yapılması gerekenlerden biri de bez kullanımıdır. Emiciliği yüksek bezler kullanmak bebeklerin rahatlığı için çok önemlidir. Bebeklerde tahriş 6 ile 12. aylarda daha sık görülmektedir. Nem ve cildin idrar ve ya dışkı ile temas etmesi sonucunda tahriş daha da artar. Bu yüzden yeni geliştirilen emici kanal teknolojisine sahip ve nefes alabilen bebek bezlerini kullanmak bebeğiniz için daha sağlıklıdır. Tahriş gibi sorunlarında üstesinden gelmiş olursunuz. Tahriş olmaması için bez bölgesi daima temiz tutulmalıdır. Yeni doğan bebeklerde bez saatte bir değiştirilmelidir. İleriki dönemlerde ise iki saatte bir değiştirilir. Daha büyük bebeklerde ise 3-4 saatte bir bez değiştirilebilir.

Bez seçerken süper emici ve idrarda olduğu gibi sıvı kakayı hızlıca emip hapseden tabakaya sahip olan, bebeğinizin hassas cildine uygun, tahriş yapmayacak, nefes alabilen bezler tercih edilmelidir. Bez esnek olmalı, gerilebilir bir bağlama sistemi ile sızdırmayan bir etki yaratmalıdır. Bebeğinizin bezini bağlarken onu sıkmadığından emin olmanız gerekir. Yeni doğan bebeklerde bezi değiştirirken bez bölgesini mutlaka su ile temizleyin. Daha sonra tamponlama şeklinde kurutulmalıdır. Hatta bir süre (yaklaşık 2-3 dakika) bebeğinizin altını bu şekilde açık bırakabilirsiniz. Suda çözünen bir krem ile temizlemekte tahrişi azaltır. Bebeğinizin altını güvenilir içeriğinin %99’unun su olduğu ıslak mendiller bulunmaktadır. Bu ıslak mendiller ile bebeğinizin altını temizlemede tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir