Yenidoğan Sarılığı Nedir ? Dikkat Etmeniz Gerekenler 3

Günümüzde en sık rastlanan hastalıklardan biri yenidoğan sarılığı. Zamanında doğmuş olan bebeklerin yüzde 6o’ında, vaktinden önce erken doğan bebeklerin ise yüde 80’inde görülen bir hastalıktır. Bebeklerin çoğunda görülen Yenidoğan Sarılığı Nedir ? ve tüm detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

İlk 28 günlük sürece yenidoğan denmektedir. Yenidoğan sarılığı, yeni doğmuş olan bebeklerin çoğunda görülmektedir ve fizyolojiktir. Yani belli bir tehlike sınırını aşmaz ve genellikle bir ve ya iki hafta içerisinde kendiliğinden geçmektedir.

Yeni doğmuş bebeklerin kanlarındaki bilirubin miktarının artması neticesinde görülen bir çeşit sarılıktır. Hastalığın belirtileri arasında ilk olarak bebeğinizin gözlerinde kendini göstermektedir. Eğer hastalığın şiddeti artarsa sarılık sırası ile yüz, kol, bacak, gövde ve el içi son olarakta ayak tabanlarında görülmektedir. Hastalık yukarıdan aşağı doğru artarken iyileşmede ayaktan kafaya doğru oluyor. En son düzelen kısım ise bebeğinizin gözünün beyaz kısmıdır.

Yenidoğan Sarılığı Nedir ? Dikkat Etmeniz Gerekenler 4

Yenidoğan Sarılığında anne ve babaların mutlaka bebeklerini düzenli olarak doktor kontrolüne götürmeleri gerekmektedir. Anne karnındaki bebeklerin kanındaki bilirubin maddesi fetusa bir zarar vermiyor çünkü plasenta aracılığı ile annenin kanına geçiyor ve annenin karaciğerinde işlenerek vücuttan atılmaktadır. Bebeğin kanındaki bilirubin doğumdan sonra yavaş yavaş artar, geçici olan durumada fizyolojik sarılık adı verilmektedir. Kısa sürede geçmektedir fakat yine de bu dönemde doktor gözetimi şarttır.

Yenidoğan Sarılığı Nasıl Geçer ?

Bebeğinizin iyi beslenmeside oldukça önemlidir. İyi beslenen bebek kaka ve çiş yaparak sarılığı yapan maddeyi yani bilirubin’i vücudundan uzaklaştırır. Sarılık çok yüksek değilse bebeğin bol bol emzirilmesi ile sarılık tedavi edilebilir. Fakat sarılık yüksek bir seviyede ise fototerapi tedavi sürecine başlanır. Fototerapi genelde 8-10 saat yeterli olur. Fakat bazı durumlarda 3-4 gün devam etmesi gerekir. Buna doktor karar verecektir.

Fizyolojik sarılık ya da anne sütü sarılığı denilen sarılık türü ise kendiliğinden zaman içinde geçer. Burada önemli faktörlerden biri ise bebeğin iyi beslenmesidir.

Yenidoğan Sarılığı Nasıl Anlaşılır ?

Bebeğinizin sarılık olduğunun belirtileri şu şekildedir;

  • Gözün beyaz kısmının sararması
  • Ciltte sarı renk oluşumu
  • Bebeğin burun çevresinde ve yüzünde görülen sarı renk
  • Parmakla bebeğinizin hafifçe burun yada karın cildine bastırılıp kaldırıldığında sarı renk daha bariz bir şekilde tespit edilebilmektedir.
  • Kandaki bilirubin seviyesi artar

Bebeklerde sarılık seviyesi yükseldiğinde ve tedavisinde geç kalındığında kernikterus ismi verilen bir hastalık bebekte görülebilir. Kanda aşırı seviyelerde artan bilirubin beyinde birikir ve beynin bazal ganglion bölgesini etkileyerek beyinde hasar oluşmasına sebep olur. Bazı belirtiler arasında yer alanlar şu şekildedir; kusma, ateş, bebekte yavaş hareketler, zayıf ve isteksiz emmeler, güçsüz ağlamalar, yavaş refleksler gibi belirtilerdir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir