Yenidoğan Sünneti 1

Eskiden 3, 5, 7 ve en geç 9’lu yaşlarda erkek çocuğu olan aileleri “sünnet” telaşı sarardı. İki tane erkek çocuk var ise beraber sünnet olabilmeleri için hazırlıklar da o yönde yapılırdı. Son yıllarda “ Yenidoğan Sünneti ” işlem ve terimi hayatlarımıza girdi.

Mecbur kalmadıkça, yani herhangi bir sağlık sorunu baş göstermedikçe erkek bebekler çok sık sünnet ettirilmezdi. Yukarıda belirttiğimiz yaşları geldiğinde ise düğünler, törenler eşliğinde eş dostun da katılımlarıyla salonlarda daha az hijyenik ortamlarda sünnet operasyonu gerçekleştirilirdi. Evet, basit de olsa sünnet aslında bir operasyon.

Enfeksiyon riskini en aza indirgemek amacıyla anne ve baba da bilinçlendikçe sünnet daha ziyade sağlık kurum ve kuruluşlarında yapılmaya başlandı. Arzuya göre iyileşme sürecinden sonra törenler her zaman düzenlenebilmekte nasılsa.

Yakın dönemde de “ Yenidoğan Sünneti “ tercih edilir oldu. Erkek bebek bekleyen ebeveynler doğum zamanı yaklaştıkça karar verilmesi gerekenler listesinin üst sıralarına koydu bu hususu.

En Uygun Zaman Hangisi

Yenidoğan Sünneti düşünüyorsanız, bebeğinizin hastanedeki ilk rutin sağlık kontrolleri sırasında çocuk doktorunuzla bu konuyu mutlaka konuşunuz. Kendisi bir mahsur olmadığını ifade ederse onun önerdiği veya sizin uygun gördüğünüz bir Ürolog ile süreci detaylandırınız.

Yenidoğan Sarılığı gibi bir sorun olmadıkça doğum sonrası taburcu olmadan önce erkek bebeğiniz sünnet edilebilir.

Genelde beslenme süreci biraz yoluna girene kadar ( 2 gün gibi ) beklemekte fayda var. Sonra sünnet işlemini lokal anestezi ile ( bölgesel uyuşturma ) hissetmeyen mutlu ve sağlıklı bebeğinizle yeni hayatınıza doğru evinize gidebilirsiniz.

Bebeklikte yaptırılan sünnetin erkek çocuklardaki enfeksiyon riskini %75 oranında azalttığı bilinen bir gerçek. İyileşme sürecinden bahsetmiyoruz. O zaten 3 veya 4 günde uygulanan basit bir merhem ve bölgeye konulan gazlı bez ile normale dönecektir. Bir veya iki doktor kontrolü sonrasında da olan bitenden habersiz bebeğiniz normal bezlenebilecek.

Diyelim ki bebeğiniz doğduğu anda karar veremediniz ya da herhangi başka bir sebeple sünnet yaptıramadan taburcu oldunuz. Bebeğiniz 4 hatta 6 aylık oluncaya kadar yine yaptırabilirsiniz. Yalnız bu aylarda bebeğiniz biraz daha hareketli olacağından onu hafif sakinleştiricilerle yarı uyur vaziyette ama yine lokal anestezi ile işleme alırlar.

Bir yaş civarı bir dönemde sünnete karar verdiğiniz takdirde genel anestezi ile bebeklerin çoğunun kısa süreli uyutulduğunu bilmenizde fayda var.

Her ne kadar sıra süreli bir işlem de olsa ( 15 – 25 dakika arası ) bebeğiniz sizden ayrı geçireceği zaman içerisinde (beklerken sizin kadar olmasa da) huzursuzlanacaktır. O sebeple hastaneye ya da sağlık kuruluşuna giderken yanınızda mutlaka sevdiği ve alışkın olduğu eşyaları alın. Sağlık personeli bebeğinizi sizin yanınıza getirdiğinde onu birkaç saat kontrol altında tutmak isteyebilir. Bu süreçte bebeğinizin alışkın olduğu (battaniyesi, müzikli oyuncağı gibi) nesneler ve özellikle de anne ve babasının sıcak kucağı onun rahatlamasına yardımcı olacaktır. Sonuçta hiçbir acı hissetmemiş dahi olsa anlayamadığı bir sebeple sizden ayrılmış ve hiç tanımadığı insanlarla birlikte olmuştur.  Fakat çok da kısa zaman içerisinde sakinleşeceğini göreceksiniz.

Sünnete karar verdiğiniz takdirde erkek çocuğunuzun daha ileriki yaşlarda yaşayacağı endişelerin, yani psikolojik sürecin önüne geçmiş olursunuz. Karşılaşabileceğiniz tek soru “Anne benim neden sünnet kıyafetli resmim yok” ya da “benim düğünümü ne zaman yapacaksınız” olur.

En uygun zamanda olsun da bitsin Maşallah…

 

Not: Lütfen tüm sorularınızı ilgili doktorlara yöneltiniz.

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir