Zeka Gelişimine Faydalı Besinler 1

Çocukların beyin gelişimi anne karnında başlamaktadır. Doğduktan sonra tüm hızıyla beyin gelişimi devam eder. Beyin gelişimi çocuklar beş yaşına gelmeden tamamlanmaktadır. Bu hızlı gelişimin desteklenmesi için organik beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Zeki Çocuklar için verebileceğiniz bazı besinler vardır. Bunları sizler için listeledik. Nasıl zeki olunur ? Hepsi yazımızda..

Çocuklarda beyin gelişimi doğduktan sonra hızlı bir şekilde devam eder. Bu gelişimi desteklemek için de beslenme önemlidir. Besinler için gelişmesine katkıda bulunursunuz. Beyin gelişimi genetik faktörlere bağlı olsada günümüzde gelişen ülkelerde her yıl 6 milyon çocuk önlenebilecek nedenlerden dolayı ölmektedir. Ayrıca bu ülkeler yoksul ve kötü beslenme nedeni ile çocuklar potansiyel bilişsel gelişmelerine ulaşamıyorlar. Bu yüzden beyin gelişiminde beslenmenin önemi büyüktür. İşte zeki çocuklar için besinler..

  • Anne Sütü
  • Balık
  • Yoğurt
  • Yumurta
  • Avokado
  • Ceviz
  • Üzüm
  • Yeşil Sebzeler
  • Tam Tahıllar

Bebeklerin beslenmesinde en önemli besinlerden biri tabikide anne sütüdür. Yeteri kadar alınan anne sütü tek başına bebeklerin besin ihtiyacını karşıladığını ve zeka gelişimine katkı sağladığı görülmüştür. Anne sütü alan çocuklar beş yaşına geldikleri zaman bilişsel işlevleri diğer çocuklara göre daha yüksek olduğu kanıtlanmıştır. zeki  okul zamanında da ortaya çıkar ve kanıtlanır.

Zeki Çocuklar

Hepimizin bildiği gibi balık omega 3 yağ asitlerinin en güzel kaynağıdır. Yüksek miktarda kaliteli protein ve iyot içermektedir. Çocuğunuza taze olan tüm balıkları yedirebilirsiniz. Özellikle somon balığı en besleyeci balıklardan biridir. Yalnızca anne sütünde bulunan Epa ve Dha vücudumuz üretemez. Bu yüzden dışarıdan almamız gerekir. Bunun da en güzel örneği balıktır. DHA çocuklarda sinir sisteminin gelişimi, çocuklarda zeka gelişimini en büyük yapı taşıdır. Balık tüketen çocuklarda bu besinler ile gerekli olan kaynaklar alınır ve tüketmeyen çocuklara göre çok daha zeki olurlar.

Beyin dokusunu geliştiren yoğurt aynı zamanda sindirim sistemini de düzenliyor. Protein ve B vitamini içeriği ile beyin yeteneklerini geliştirir. Beyin sağlığı ve kemikler için de en yararlı besinlerden biridir.

Yumurta; hafızayı güçlendiren en iyi besinlerden biridir. Her gün bir yumurta yemek günlük ihtiyacımız karşılamaya yeter. İçeriğinde bulunan kolin ve çinko sayesinde çocukların konsantrasyonuna katkı sağlar.

Avokado; içeriğindeki folik asit çocukların zeka gelişimi açısından çok besleyicidir. Ayrıca omega 3 yaş asitlerinden zengin bir meyve olan avokadonun faydaları da oldukça fazladır. En sağlıklı meyvelerden biridir.

Cevizin beyin görüntüsünde olması ve beyine yararlı olması açısından oldukça popülerdir. Yine omega 3 yağ asitleri içeren bir besindir.

Yeşil Sebzeler; içeriğinde yer alan mineral, vitamin ve antioksidanlar sayesinde vücudumuz için çok faydalıdır. Her gün yeşil yapraklı sebze mutlaka çocuğunuz tüketmelidir. Çocukların gelişimi için önemli derecede katkı sağlamaktadır.

Tam Tahıllar; B ve C vitaminleri açısından zengindir. Sindirim sistemini de düzenler. Makarna, yulaf ve kahvaltılık gevrekler gibi tam tahıllı besinleri çocuğunuzun yemek alışkanlığı kazanmasını sağlamalısınız.

Üzümde zeki çocuklar için daha da besleyici ve daha zeki olmalarını sağlayan bir meyvedir. Beynin nörolojik gelişimine katkı sağlamaktadır. Küçük taneleri ile çocukların beslenme açısından en kolay meyvelerden biridir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir