ZEKA KARTI BEBEK GELİŞİMİNDE ÖNEMLİ MİDİR? 3

Zeka kartları yurt dışında bilinen ismiyle ise “Flash Cards”. Zeka kartları bugün bebeklerin eğitiminde kullanılan en etkili eğitim yöntemlerinden biridir. Özellikle ABD ve Çin gibi ülkelerde kullanılan, bebeğin zihinsel gelişiminin en önemli basamağını oluşturan 0 – 48 ay arasında bilgiye aç ve meraklı bebeklerin eğitiminde kullanılarn kartlardır. Bebek bu dönemde gördüğü her şeyi her hareketi zihnine kaydetmeye çalışır. İşte zeka kartları da tam bu amaç için planlanmıştır. Gördüğü görüntüyü bir blok halinde kaydedebilen sağ beyin lobuna uygun olarak tasarlanmışlardır. Bebekler için özel üretilen bu kartlar herhangi bir desen ya da özel tasarımlar içermezler. Düz zemin üzerine yalnızca akılda kalması istenilen olgunun görselini içerirler. Bazen de altında bu görselin adı yazabilir. Bebekler gördüğü bu resmi fotoğraf çeker gibi zihninin bir köşesine kaydederler. Böylece bir süre sonra zihinlerinde yer alan bu fotoğrafa aşina haler gelirler.

İnsanlar doğduklarında beyinlerinde birçok sinaptik bağlantı bulunur. Sinapslar ile nöronlar arasında yeni bağlantıların çoğalması da zeka gelişimi olarak adlandırılır. Zeka dediğimiz oldu da beyinde bulunan sinaptik bağlarla ölçülmektedir. Bebek bilgiye açık bir şekildedir ve zihni henüz ilenmemiş bir lehva gibidir. Bebek zamanla gördüklerini beynine kaydetmeye başlar ve bu şekilde öğrenme yetisi ve bilgisi giderek artar. Bebek gelişim kitapları arasında önemli bir yer kaplayan zeka kartları bebeğin ilk eğitiminde başarısı kanıtlanmış eğitim araçlarıdır.

ZEKA KARTI BEBEK GELİŞİMİNDE ÖNEMLİ MİDİR? 4

Zeka kartları 25×50 cm ebatlarında düz beyaz renk zeminler üzerindeki görsellerden oluşmalıdır. Zeka kartlarında kullanılan materyaller bebeğin sağlığı açısından tehlikeli boya ya da küçük parçalar içermemeli ve bebeğe zarar verecek şekilde düzenlenmemelidir. Görseller üzerinde gereksiz renk ve desenler bu kartlar üzerinde yer almamalıdır. Bebeğin zihninde gereksiz yer kaplayacak ayrıntılar bebeğin öğrenmesinde olumsuz etkiler yaratır, öğrenmesini güçleştirir. Bebeğinizin ilk kullanacağı zeka kartları yumuşak kumaş malzemelerden oluşmalıdır ve ebeveynlerin gözetiminde bebeğin ilgilenmesine izin verilmelidir.

Zeka gelişim kartlarının kullanıldığı bir diğer alansa özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların eğitimidir. Otizm vb. zihinsel gelişimi olumsuz etkileyen hastalıklara sahip çocuklarda zeka gelişim kartları çocukların yaşıtlarıyla aynı seviyede bir gelişim gösterebilmesi ve kolay öğrenebilmesi için kullanılır.

Çocuğunuza hergün birkaç dakika ayırarak eğitimine katkıda bulunmanızı sağlayan zeka gelişim kartlarıyla yapacağınız alıştırmalarda çocuğunuzun görsellere aşinalık kazanmasından sonra kartların yerini değiştirmek, daha fazla görsel içeren kartlara geçmek hem oyunun daha eğlenceli bir hal almasına hem de çocuğunuzun daha fazla nesneyi aklında tutmasına yardımcı olur. Bebek gelişim kartlarının birçok çeşidi ve çok fazla farklı görsel  içeren çeşitleri vardır. Bebeğinizle eğer ilk kez böyle bir alıştırma yapacaksanız bebeğinize seçeceğiniz kartların bebeğinizin yaşına uygun olmasına ve sağlığına uygun malzemelerden üretilmiş olmasına mutlaka dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca bebeğiniz kartlarla oynarken ona yardımcı olmanız bu kartların asıl amacına ulaşması için önem arz eder.

 

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir