Zeki Çocuklar İçin Beslenme Listesi 1

Çocuklarda beslenme, hem fiziksel gelişimi hemde hemde zihinsel gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır. Yazımızda zeki çocuklar için mucizevi besinlerden bahsettik.

Çocuklarda beyin gelişimi anne karnında başlar. Doğduktan sonrada özellikle yaşamın ilk yıllarında hızlı bir şekilde devam eder. Beyin gelişiminin büyük bölümü beş yaşına gelmeden tamamlanır. Bundan dolayı bu hızlı gelişimin desteklenmesi için çocuğuzun beslenmesi önemlidir. Geçmiş yıllarda beyin gelişiminin genetik faktörlere bağlı olduğu dışarıdan yapılacak müdehalelerin beyin gelişiminde fazla rol oynayamayacağı düşünülüyordu.

Günümüzde gelişmekte olan ülkelerde her yıl 6 milyondan fazla çocuk önlenebilecek nedenlerden dolayı ölmektedir. Ayrıca bu ülkelerde yoksulluk be kötü beslenme nedeniyle çocuklar potansiyel bilişsel gelişimlerine ulaşamamaktadırlar. İşte çocuklarda beyin gelişimine olumlu etkide bulunan besinler!.

Zeki Çocuklar

Anne Sütü

Çocukların gelişimine katkı sağlayan en önemli besin anne sütüdür. Yapılan araştırmalarda anne sütü ile beslenen bebeklerin daha aktif olduklarını, gelişim basamaklarına daha erken ulaştıklarını, zeka ve öğrenmelerinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Anne sütü alan bebeklerin ortalama IQ puanları ve okuldaki başarıları daha yüksek olduğu görülmektedir. Anen sütü alan çocuklar beş yaşına geldiklerinde bilişsel işlevlerinin diğer çocuklara göre daha yüksek olduğu kanıtlanmıştır.

Yeşil Sebzeler

Yeşil sebzeler içerisindeki vitamin, mineraller ve antioksidanlarla beyni en fazla çalıştıran besinler arasında yer alır. Çocukların zeka gelişimi için her gün en az bir porsiyon sebze ve özellikle yeşil yapraklı sebze tüketmesinde yarar vardır.

Zeki Çocuklar İçin Beslenme Listesi 2

Meyve

Meyveleri özellikle mevsiminde tüketmek önemlidir. Üzüm ve berry gibi taneli meyveler içeriklerindeki antioksidanlar sayesinden beynin nörolojik gelişimine katkı sağlar ve beyni korurlar. Bu meyveleri smoothie hazırlayarak çocuklarınızın beslenmesine dahil edebilirsiniz.

Ceviz

Zeki çocukların gelişimine katkıda bulunan besinlerden biride cevizdir. Ceviz beyne benzeyen görüntüsü ile beynin besini olarak bilinmektedir. Omega 3 yaş asitleri ile çocuklarda beyin gelişimini destekler. Cevizde bulunan B vitaminleri sinir hücresi sağlığı içinde günlük olarak gereklidir. Çocuklarınıza günlük 4-5 ceviz yedirmek yeterli olur. Sağlıklı bir zihinsel gelişim oluşturur.

Yumurta

Yumurtanın hafızayı güçlendirme özelliği vardır. Günlük beslenmede mutlaka yer alması gerekir. Kahvaltılarda çocuğunuza yumurta yemeyi aşılamanız önemlidir. Ayrıca yumurta içeriğinde bulunan kolin ve çinko sayesinde çocukların konsantrasyonlarını kuvvetlendirir. Kolin özellikle byin gelişimini sağlar.

Zeki Çocuklar İçin Beslenme Listesi 3

Balık

Omega 3 yaş asitlerinin en kaliteli kaynağıdır. Ayrıca yüksek miktarda kaliteli protein ve iyot içerir. Çocukların beslenmesinde mutlaka balığa yer açılmalıdır. Balık, iyot mineralinin de kaynağı olduğu için zeka gelişimin çift yönlü destekler.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir